کریدور انرژی برای تبادل برق در منطقه ایجاد می‌شود

ص39

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: در مذاکرات بین مقامات ایران و گرجستان، طرفین برای فعال شدن روابط بانکی در جهت تسهیل تجارت میان دو کشور تاکید کردند.
جهانگیری: اشتراکات میان دو ملت باعث شده که جمهوری اسلامی ایران و گرجستان در بسیاری از مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از مواضع مشترکی برخوردار هستند.
معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به گفتگوهای خوب و سازنده که در مذاکرات مشترک هیئت‌های عالی رتبه ایران و گرجستان انجام شد خاطر نشان کرد: در حوزه اقتصادی توافقات و برنامه‌هایی از گذشته در حال اجرا و در دست مذاکره بوده است که برای تکمیل و پیشرفت آنها نیازمند اتخاذ تصمیمات مناسبی بودیم.
جهانگیری افزود: در مذاکرات امروز یکی از مهمترین تصمیمات ایجاد اتصال خلیج‌فارس به دریای سیاه در کریدور شمال ـ جنوب بود که خلیج فارس از مسیر ایران،‌ آذربایجان،‌ گرجستان به دریای سیاه متصل خواهد شد.
وی با یادآوری توافق صورت گرفته ایجاد کریدور انرژی و اتصال شبکه‌های برق ایران، روسیه، ارمنستان و گرجستان تصریح کرد: از طریق ایجاد این کریدور در فصول مختلف سال تبادل برق برای رفع نیازها صورت خواهد گرفت.
معاون اول رئیس‌جمهور افزود: در این مذاکرات طرفین برای فعال شدن روابط بانکی در جهت تسهیل تجارت میان دو کشور تاکید کردند که امیدوارم هرچه سریعتر شاهد به نتیجه رسیدن این توافق باشیم.
جهانگیری ادامه داد: در گفتگوهای صورت گرفته، توافقات خوبی نیز برای توسعه همکاری‌های ایران و گرجستان در زمینه گردشگری، صنعت، کشاورزی و همکاری‌های علمی انجام شد.
نخست‌وزیر گرجستان هم در این نشست خبری مشترک با اشاره به سفر اخیر وزیر امور خارجه کشورمان به تفلیس، سفرهای دو جانبه و تبادل هیئت‌ها میان دو کشور را نشان دهنده اراده دو دولت برای توسعه ی مناسبات ارزیابی کرد.
گئورگی کویریکاشویلی با اشاره به مذاکرات مشترک دو کشور و بررسی روند توسعه همکاری‌های تهران ـ تفلیس، بر لزوم تکمیل زیرساخت‌ها و فراهم شدن بسترهای لازم برای توسعه مناسبات و ارتقاء سطح همکاری‌های فیمابین تاکید کرد.
وی با ابراز رضایت از امضای اسناد همکاری میان دو کشور، گفت: ایران و گرجستان سابقه درخشانی در روابط دوستانه دارند و امسال بیست و پنجمین سالگرد برقراری روابط سیاسی میان دو کشور را جشن می گیریم.

گئورگی کویریکاشویلی با بیان اینکه در طول این مدت روابط دو کشور همواره در حال توسعه و گسترش بوده است، گفت: در جلسه امروز موضوعات مهمی برای توسعه همکاری‌ها از جمله ایجاد کریدور میان خلیج‌فارس و دریای سیاه و ایجاد کریدور انرژی بررسی شد.

نخست‌وزیر گرجستان در ادامه با اشاره به سفر وزیر امور خارجه ی ایران به گرجستان و فراهم شدن نشستی برای بررسی روند همکاری‌ها و فرصت سرمایه‌گذاری با حضور صاحبان صنایع و بخش خصوصی دو کشور خاطر نشان کرد: گرجستان شرایط خوبی را برای فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران ایرانی فراهم کرده و از حضور آنان در گرجستان استقبال می‌کند.

وی با اشاره به همکاری‌های خوب میان دو کشور در زمینه گردشگری افزود: تعداد ایرانیانی که برای بازدید از گرجستان به این کشور سفر می‌کنند روز به روز در حال افزایش است و ما آمادگی داریم همکاری‌های شرکت‌های گردشگری را نیز میان دو کشور برقرار کنیم تا گردشگران گرجستان نیز بیش از پیش به ایران سفر کنند.

گئورگی کویریکاشویلی تصریح کرد: آماده هستیم تمام موانع بر سر راه همکاری‌های بخش خصوصی دو کشور را از میان برداریم تا شاهد توسعه بیش از پیش همکاری‌های دو کشور باشیم.