افزایش تعداد معاملات مسکن تهران در آذرماه

طبق اطلاعات موجود بانک مرکزی، وضعیت این دارایی از التهاب‌های ریسک آتی اقتصادی کشور خارج شده و تقریبا به یک ثبات نسبی رسیده است.

به گزارش کاماپرس، قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در آذرماه نسبت به آبان ماه رشد ۱٫۸ درصدی را به ثبت رساند. متوسط قیمت مسکن در آذرماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۲۱٫۱ درصدی پیدا کرد.

با وجود افزایش یکباره نرخ دلار در اوایل پاییز امسال، پیش بینی می‌شد نرخ هر مترمربع مسکن به فاصله یک تا دو ماه رشد چشمگیری داشته باشد اما گزارش بازار مسکن در آذرماه امسال عکس این انتظار بود.

به نظر می‌رسد قیمت مسکن در ماه‌های پایانی سال جاری نیز مانند آذرماه باشد. البته برخی کارشناسان معتقدند که بازار مسکن تا پایان سال رکود تورمی شدیدتری خواهد داشت و این پیش بینی‌ها خلاف واقع به نظر می‌رسد.

طبق اطلاعات موجود، تعداد معاملات مسکن طی آذرماه سال جاری افزایش داشته و این موضوع هم دو علت عمده دارد. بعضی کارشناسان حذف نیمی از اوراق تسهیلات مسکن را علت عمده رشد ناگهانی معاملات در آذرماه بیان کرده‌اند. عده‌ای دیگر هم افزایش سرسام آور اجاره بهای مسکن و رشد عجیب بازدهی سرمایه گذاری در بازار اجاره مسکن را علت این موضوع می‌دانند. طی نه ماهه نخست امسال بازار رهن و اجاره مسکن رتبه اول بازدهی در بازارهای موازی را به خود اختصاص داد.

بیشتر معاملات مسکن تهران در کدام نواحی بود؟

براساس اطلاعات موجود، سهم قابل توجهی از آپارتمان‌های معامله شده در آذرماه مربوط به املاک زیر ۷۵ مترمربع در مناطق جنوب شهر تهران است. همین موضوع نشان می‌دهد که سرمایه گذاران بخش مسکن از این بازار خارج شده و بیشتر مصرفی‌ها به دنبال خرید خانه هستند. متوسط قیمت هر مترمربع مسکن‌های مذکور ۳۲ میلیون و ۵۹۰ هزار تومان اعلام شد.

blog_posts style=”normal” columns=”3″ columns__md=”1″ auto_slide=”6000″ cat=”28″ posts=”100″ readmore=”ادامه اخبار” readmore_color=”alert” readmore_style=”underline” readmore_size=”small” show_date=”false” image_height=”56.25%” image_hover=”zoom”]