بالای شهر و پایین‌ شهر تهران متری چند؟

 آخرین وضعیت بازار در نیمه آبان نیز گویای آن است که نرخ آگهی‌ها طی یک ماه اخیر ۱.۳ درصد پایین آمده است. در حال ‌حاضر نرخ پیشنهادی هر مترمربع مسکن شهر تهران براساس اطلاعات یک سامانه ملکی ۵۰.۳ میلیون تومان است که با وزن‌دهی براساس توزیع آماری معاملات مسکن در مناطق مختلف به ۳۲.۳ میلیون تومان می‌رسد. این تفاوت در واقع فاصله قیمتی بین آنچه مالکان در نظر دارند با نرخ قطعی میانگین معاملات است. بیشترین کاهش نرخ‌های پیشنهادی براساس نرخ هر مترمربع در مناطق ۲۰، ۱۹ و ۵ به ترتیب با ۳ درصد، ۲.۲ درصد و ۱.۸ درصد کاهش و بالاترین افزایش نرخ به مناطق ۲، ۱۷ و یک به ترتیب با ۵.۱ درصد، ۴.۶ درصد و ۴.۱ درصد در یک ماه گذشته مربوط می‌شود.

از بین مناطق ۲۲ گانه شهر تهران در ۳۰ روز اخیر قیمت‌های پیشنهادی در مناطق یک، ۲، ۶، ۷، ۸، ۱۲، ۱۳، ۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۲۲ افزایش و در سایر مناطق کاهش داشته است. به‌طور میانگین در شهر تهران نرخ‌های پیشنهادی بدون وزن‌دهی ۱.۳ درصد و با وزن‌دهی ۱.۱ درصد کاهش پیدا کرد.

از طرف دیگر آمار و ارقام از افزایش تمایل برای فروش مسکن طی ۱۵ روز ابتدای آبان حکایت دارد. درصد تغییرات تعداد آگهی‌های یک ماه منتهی به نیمه آبان ۱۴۰۰ نسبت به ۳۰ روز قبل نشان می‌دهد عرضه ملک ۱۲ درصد افزایش یافته که می‌تواند تحت تاثیر رکود بازار، کاهش فصلی معاملات در پاییز و تاثیر روانی آغاز ثبت‌نام برای واحدهای جهش تولید و تامین مسکن توسط دولت باشد.

۵ منطقه در شهر تهران

۵ منطقه در شهر تهران شامل مناطق ۴، ۵، ۷، ۸ و ۱۳ محدوده اقشار متوسط محسوب می‌شوند که نرخ خانه در این نقاط تقریبا با میانگین شهر تهران در یک سطح با مقداری نوسان قرار دارد. طی ۷ ماه گذشته بازار مسکن این مناطق با ثبات همراه بوده است.

به گزارش ایسنا، در حال ‌حاضر متوسط نرخ هر مترمربع مسکن در منطقه ۴ معادل ۳۳.۲ میلیون تومان، منطقه ۵ به میزان ۳۸.۲ میلیون تومان، منطقه ۷ بالغ بر ۲۹.۹ میلیون تومان، منطقه ۸ معادل ۲۸.۵ میلیون تومان و منطقه ۱۳ به میزان ۲۸.۳ میلیون تومان است. متوسط نرخ مسکن شهر تهران در مهر ۱۴۰۰ نیز ۳۱.۶ میلیون تومان در هر مترمربع بود.

کاهش نرخ مسکن در منطقه ۴

در منطقه ۴ نرخ مسکن طی یک ماه گذشته ۱.۵ درصد کاهش پیدا کرد و به‌طور میانگین از متری ۳۳.۷ میلیون تومان به متری ۳۳.۲ میلیون تومان در مهر ۱۴۰۰ رسید. منطقه ۴ معمولا جزو محدوده‌های پرمعامله در تهران محسوب می‌شود که در مهر ۱۴۰۰ نیز با ۴۴۰ معامله رتبه چهارم تعداد معاملات شهر تهران را پس از مناطق ۵، ۲ و ۱۰ به خود اختصاص داد. منطقه ۴ در شمال شرقی تهران محدوده وسیعی را شامل می‌شود که محله‌های شمس‌آباد، مجیدیه، ضرابخانه، شیان، نارمک شمالی، تهرانپارس، خاک سفید، قاسم‌آباد و شمیران نو از جمله محله‌های این منطقه است.

منطقه ۵ رتبه اول معاملات

قیمت خانه در پرتقاضاترین محدوده شهر تهران یعنی منطقه ۵ طی یک ماه اخیر ۱.۶ درصد افزایش پیدا کرد که رقم نگران‌کننده‌ای نیست. در واقع بازار مسکن شهر تهران به‌طور کلی در ۷ ماه گذشته در ثبات نسبی قرار داشته است.

متوسط نرخ خانه در منطقه ۵ از متری ۳۷.۶ میلیون تومان در شهریور ۱۴۰۰ به ۳۸.۲ میلیون تومان در مهر رسید. منطقه ۵ در شمال غربی تهران شامل محله‌هایی همچون پونک، شهران، جنت‌آباد، شهرزیبا، اکباتان، بلوار فردوس، باغ فیض، فرحزاد، سازمان آب و شاهین است.

منطقه ۷ یکی از مناطق نسبتا پرتقاضا در شهر تهران است که مهر امسال رتبه پنجم از نظر تعداد معاملات را با ۳۲۹ فقره به خود اختصاص داد. نرخ مسکن در این منطقه نیز با رشد ۴.۹ درصدی از متری ۲۸.۵ میلیون تومان در شهریور به ۲۹.۹ میلیون تومان در مهر رسید.

 عباس‌آباد، حشمتیه، نظام‌آباد، وحیدیه، سیدخندان، عشرت‌آباد، بهشتی، بهجت‌آباد، مدنی، سبلان و هفت‌تیر از جمله محله‌های منطقه ۷ محسوب می‌شود. این منطقه از شمال با مناطق ۳ و ۴، از شرق با منطقه ۸، از غرب با منطقه ۶ و از جنوب با مناطق ۱۲ و ۱۳ همسایگی دارد.

ثبات بازار مسکن در منطقه ۸

نرخ مسکن در منطقه ۸ نیز طی یک ماه گذشته رشد اندک یک درصدی را تجربه کرد و از ۲۸.۲ میلیون تومان به ۲۸.۵ میلیون تومان در هر مترمربع رسید. این منطقه در مهر امسال جایگاه پنجم (مشترک با منطقه ۷) از نظر تعداد معاملات با ۳۲۹ فقره را به خود اختصاص داد.

محله‌های نارمک، مجیدیه، تسلیحات، وحیدیه، دردشت، تهرانپارس غربی، مدائن و زرکش از جمله محله‌های منطقه ۸ است. این منطقه در شرق تهران قرار دارد که از شمال به منطقه ۴ از جنوب به منطقه ۱۳ و از شرق به منطقه ۷ ختم می‌شود.

افت ۵.۳ درصدی نرخ در منطقه ۱۳

همچنین طی یک ماه اخیر نرخ مسکن در منطقه ۱۳ با کاهش ۵.۳ درصدی مواجه شده است. این منطقه در شرق تهران قرار دارد که از شمال به خیابان دماوند، از جنوب به خیابان پیروزی، از شرق به بزرگراه‌های یاسینی و دوران و از غرب به خیابان هفده شهریور منتهی می‌شود.

 آشتیانی، امامت، پیروزی، تهران نو، حافظیه، دهقان، زاهد گیلانی، زینبیه، سرخه حصار، شورا، شهید اسدی، صفا، قاسم‌آباد و نیروی هوایی از محله‌های منطقه ۱۳ است.

افزایش تمایل برای فروش مسکن

از طرف دیگر آمار و ارقام از افزایش تمایل برای فروش مسکن طی ۱۵ روز ابتدایی آبان حکایت دارد. درصد تغییرات تعداد آگهی‌های یک ماه منتهی به نیمه آبان ۱۴۰۰ نسبت به ۳۰ روز قبل نشان می‌دهد عرضه ملک ۱۲ درصد افزایش یافته که می‌تواند تحت تاثیر رکود بازار، کاهش فصلی معاملات در پاییز و تاثیر روانی آغاز ثبت‌نام برای واحدهای جهش تولید و تامین مسکن توسط دولت باشد.

بازار اجاره نیز طی بازه زمانی مذکور با افت مواجه شده است. درصد تغییرات نرخ رهن آگهی‌های در یک ماه گذشته نسبت به یک ماه پیش از آن حاکی از کاهش ۳.۲ درصدی است. در سوی مقابل، تعداد آگهی‌های اجاره ۱.۹ درصد افزایش یافت.

بررسی میزان تقاضا به تفکیک مناطق نیز کاهش بازدید آگهی‌ها را نشان می‌دهد. در ۳۰ روز منتهی به ۱۵ آبان ۱۴۰۰ در ۱۳ منطقه تعداد بازدید آگهی‌ها کاهش و در ۹ منطقه افزایش یافته است. منطقه ۲۰ با ۴۹ درصد کاهش و منطقه ۱۶ با ۵۶ درصد افزایش، به ترتیب بیشترین افت و بیشترین رشد بازدید از آگهی‌ها را به خود اختصاص دادند. در بخش رهن و اجاره نیز ۱۲ منطقه با کاهش بازدید و ۱۰ منطقه با افزایش مواجه شدند.

تورم مسکن، هر ماه افت بیشتری را نسبت به تورم عمومی تجربه می‌کند. مهر امسال میزان رشد سالانه نرخ مسکن شهر تهران ۱۸ درصد بود؛ در حالی که تورم عمومی به ۴۵ درصد رسید.

در شهریور این اعداد ۳۰ درصد برای بازار مسکن تهران و ۴۵ درصد برای اقتصاد کشور بود، اما آمار مهر بدان معناست که نرخ واقعی مسکن ۲۷ درصد کاهش پیدا کرده است.

از طرف دیگر رشد نرخ مسکن در ۷ ماه گذشته به صفر نزدیک بوده است. در پایان سال ۱۳۹۹ نرخ هر متر خانه در تهران به‌طور متوسط ۳۰ میلیون و ۲۷۴ هزار تومان بوده و در مهر ۱۴۰۰ به ۳۱ میلیون و ۶۳۱ هزار تومان رسیده که رشد ۴.۵ درصدی را نشان می‌دهد.

کاهش ۰.۲ درصدی نرخ در مهر نیز نشان داد که بازار کشش رشد سنگین قیمت‌ها را ندارد.

سخن پایانی

به‌نظر می‌رسد برنامه دولت برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی منجر به آرامش در بازار مسکن شده است. در شرایط فعلی عواملی مثل ثبات نرخ ارز، کاهش توان متقاضیان مسکن، نبود ظرفیت رشد نرخ ناشی از پرش قیمتی سال‌های ۹۶ تا ۹۹، انتظار برای انجام مذاکرات هسته‌ای و آغاز فرآیند ثبت‌نام برای واحدهای نهضت ملی مسکن از عوامل کاهش انتظارات تورمی در بازار مسکن محسوب می‌شود.

blog_posts style=”normal” columns=”3″ columns__md=”1″ auto_slide=”6000″ cat=”28″ posts=”100″ readmore=”ادامه اخبار” readmore_color=”alert” readmore_style=”underline” readmore_size=”small” show_date=”false” image_height=”56.25%” image_hover=”zoom”]