شرایط مستأجران نیاز به توجه بیشتر دارد

به گزارش خبرگزاری موج، در سال های اخیر سیاست هایی که در حوزه مسکن در پیش گر فته شده و یا اجرا شده اند، نه تنها موفقیتی نداشته اند، بلکه عموما باعث التهاب و به هم ریختگی بیشتر بازار مسکن شده اند.

طرح اعطای وام ودیعه مسکن مستأجران ، به خودی خود، طرح مناسب و قابل قبولی است. این طرح علاوه بر اینکه می تواند تا حدی از دغدغه مستاجران بکاهد، برای مالکین خانه نیز مناسب است و در مجموع می تواند جو ملتهب بازار مسکن را در حیطه اجاره و رهن، برای قشر متوسط و ضعیف، کمی قابل تحمل کند.

اما به طور کلی طرح های وزارت راه و شهرسازی در طول ۲ سال گذشته اثرگذاری چندانی بر بازار اجاره‌بها نداشته و به نظر می‌رسد مادامی که بازار مسکن اسیر تقاضای سرمایه‌ای بوده و با کمبود عرضه واحد مسکونی دست و پنجه نرم کند نمی‌توان به بهبود بازار مسکن استیجاری امید داشت.

بر همین اساس انتظار می‌رود، اجرای دقیق سیاست‌های مانع از سرمایه‌ای شدن بازار مسکن از جمله مالیات‌های تنظیمی و همچنین ساخت ۴ میلیون مسکن در ۴ سال تا حدی زمینه ساماندهی شرایط مستاجران را فراهم کند.

نکته قابل توجه اینکه در مسئله ساخت ۴ میلیون مسکن، بسیاری از مستاجران فاقد مسکن به سادگی می‌توانند نسبت به صاحب‌خانه شدن اقدام کرده و یک بار برای همیشه خود را از تکانه‌های اقتصادی در امان نگه‌دارند.

blog_posts style=”normal” columns=”3″ columns__md=”1″ auto_slide=”6000″ cat=”28″ posts=”100″ readmore=”ادامه اخبار” readmore_color=”alert” readmore_style=”underline” readmore_size=”small” show_date=”false” image_height=”56.25%” image_hover=”zoom”]