سمینار ایتالیا و ایران در زمینه دو طرفه روابط سیاسی-اقتصادی

سفارت ایتالیا میزبان سمینار انتقال انرژی و محیط زیست است.

بر اساس اخبار روز دوشنبه بازار ساختمان و تاسیسات ، سفارت ایتالیا در باغ فرمانیه تهران که قدمت تاریخی این عمارت به دوران قاجارا و خانواده فرمان فرمائیان میرسد. میزبان یک سمینار دوجانبه در زمینه انتقال انرژی و محیط زیست بود.

این رویداد با همکاری بخش توسعه بازرگانی سفارت ایتالیا و The European House Ambrosetti برگزار شد.

در این سمینار که بر اساس دو موضوع سیاسی و اقتصادی برگزار شده بود که موضوع سیاسی آن مربوط به آینده ی مذاکرات هسته ای ایران و نقش ایتالیا در پیشبرد اهداف این مذاکرات میباشد

و موضوع اقتصادی سمینار مربوط به چالش های جهانی در خصوص انتقال انرژی میباشد. که پیشتر در کنفرانس سران G-20  به ریاست ایتالیا در ماه نوامبر در کشور انگلستان برگزار گردید

این سمینار با مشارکت نمایندگان ایتالیایی و شرکت های فعال در زمینه های انرژی های پایدار ، ساختمان و محیط زیست برگزار گردید.

جوزپه پرونه ، سفیر ایتالیا در سخنان مقدماتی خود گفت: “چالش های ناشی از توسعه پایدار ماهیتی جهانی دارد و سمینار امروز نشان دهنده علاقه عمیق ایتالیا به مسائل زیست محیطی است.” “ما متقاعد شده ایم که تنها با ایجاد یک برنامه مثبت می توان اعتماد را در سطح منطقه تقویت کرد و به طور موثر و جمعی با چالش های جهانی روبرو شد. “همچنین وی افزود: ” ایتالیا برای تحکیم روابط اقثصادی و سیاسی همواره با جمهوری اسلامی ایران در ارتباط میباشد.”

این رویداد که در امتداد یک برنامه سفر ایده آل از انجمن Cernobbio Ambrosetti قرار گرفته است و در انتظار هفتمین دوره از گفتگوهای MED ROME که قرار است در دسامبر آینده برنامه ریزی شود ، این رویداد را در قالب ترکیبی ، تا حدی آنلاین و تا حدی با حضور نمایندگان جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید.وزارت امور خارجه و وزارت نیرو ، اعضای بخش خصوصی هر دو کشور ، تحلیلگران اتاق فکر بین المللی و مراکز تحقیقاتی بیش از ۶۰۰ شرکت ایتالیایی و ایرانی نیز این رویداد را به صورت آنلاین دنبال کرده اند.

در این مناسبت ، اهداف ایتالیا به عنوان رئیس مشترک کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد (COP26) و همچنین گروه G-20 ، به ویژه از طریق نمایش سخنرانی وزیر محیط زیست ایتالیا برای انتقال محیط زیست Cingolani ، برجسته شد.

در بخش اختصاص داده شده به انتقال انرژی و بخش مسکن و ساختمان ، سخنرانان ایتالیایی و ایرانی دیدگاه ها و بهترین شیوه های خود را با تمرکز ویژه بر طراحی ایده ها و پیشنهادات برای توسعه همکاری ها با اصول بهره وری انرژی ، کربن زدایی و به حداقل رساندن تأثیر بر محیط زیست ارائه دادند همینطور اندیشمندان ایرانی از جمله آقای دکتر میرحسینی بر لزوم انتقال انرژی پاک به جای استفاده از انرژی های فسیلی و اعتقاد کلیه کشور ها من جمله جمهوری اسلامی ایران بر اصول روابط گسترده با کسوران اروپایی برای تحقق بخشی به این مطالبه گری آحاد جوامع بشری تاکید کردند. از جمله صحبت های مطرح شده در خصوص همکاری شرکت های ایرانی و ایتالیایی در زمینه الکتریسته و ظرفیت های بی شمار ایران در خصوص انرژی برق آبی و انرژی خورشیدی صحبت به عمل آمد. جلسه برگزار شده باعث بازتاب جهانی این سمینار در رسانه های ایتالیایی و اروپایی گردید و نمایندگان شرکت های حاضر در این سمینار ابراز علاقه به همکاری با همتایان ایرانی خود نمودند

همچنین مطالب و پیشنهاداتی در خصوص گسترش سیاست انرژی پاک بر روی بهبود وضعیت اقتصادی در کلیه کشور های عضو انجام پذیرفت