آیا میلگرد ارزان می‌شود؟

ارزان یا گران شدن قیمت میلگرد به عنوان یکی از مصالح مهم در ساختمان‌سازی می‌تواند پروژه‌های زیادی را تحت شعاع قرار دهد.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام آهن آنلاین، میلگرد یکی از مصالح مهم و کاربردی در ساختمان‌سازی است و تا حد زیادی در بحث مقاوم‌سازی ساختمان‌ها تاثیرگذار است. کاربرد وسیع میلگرد در ساختمان‌سازی باعث شده که قیمت آن تا حد زیادی در قیمت تمام شده کل پروژه تاثیرگذار باشد بنابراین قیمت میلگرد یکی از موضوعات مهم در بحث ساختمان‌سازی و تنظیم بودجه پروژه‌ها است.

میلگرد چیست و چه کاربردی دارد؟

میلگرد یک میله فولادی است که در بخش‌های مختلف یک سازه می‌تواند به کار رود. ۳ نوع میلگرد در بازار وجود دارد که عبارتند از میلگرد ساده، میلگرد آج‌دار و میلگرد پیچیده یا کلاف. هریک از این انواع میلگرد دارای کاربردهای خاصی هستند. برای مثال از انواع میلگرد آجدار در بتن‌ریزی استفاده می‌شود زیرا نسبت به سایر میلگردها دارای خاصیت خمش و شکنندگی کمتری هستند و بتن روی میلگرد آجدار استحکام بیشتری پیدا می‌کند.
میلگردها در بخش بتن‌ریزی سازه‌ها و ایجاد استحکام در ساختمان‌ها بیشترین کاربرد را دارند. برای مقاوم‌سازی ساختمان‌ها از بتن استفاده می‌شود اما بتن اگرچه در برابر نیروهای فشاری مقاومت بالایی دارد، در برابر نیروهای کششی و چرخشی مقاومت خیلی زیادی از خود نشان نمی‌دهد. نیروهای کششی و چرخشی بیشتر در هنگام زمین‌لرزه به سازه وارد می‌شوند و بیشتر به بخش‌هایی آسیب می‌رسانند که برای تحمل چنین نیروهایی مقاوم‌سازی نشده‌اند.
یکی از روش‌های مقاوم‌سازی بتن در برابر انواع نیروها، از جمله نیروهای کششی و چرخشی استفاده از میلگرد در بتن است. سال ۱۸۰۰ میلادی بود که جوزف لوئیس، سرمایه‌دار بریتانیایی متوجه شد که با اضافه کردن میله‌های فولادی در داخل بتن می‌توان مقاومت آن را بالا برد. به دلیل عملکرد خوب این میله‌های فولادی در مقاوم‌سازی بناها استفاده از آن‌ها رایج شد و شرکت‌های مختلفی به استفاده از این میله‌ها در بخش ساخت‌وساز روی آوردند اما هیچ استانداردی برای ساخت این میله‌ها وجود نداشت. در سال ۱۸۷۸ نخستین استاندارد برای تولید میله‌های فولادی نازک توسط شرکتی در آمریکا ارائه شد. این سیستم در نهایت به یک استاندارد جهانی رسید. امروزه ساختمان‌سازان به نقش مهم میلگرد در مقاوم‌سازی بناها پی برده‌اند و میلگرد به یکی از پرمصرف‌ترین مصالح در ساختمان‌سازی تبدیل شده است. پرمصرف بودن این میله‌ها باعث شده قیمت آن نیز اهمیتی زیادی پیدا کند.

عوامل موثر بر قیمت میلگرد

به طور کلی عوامل مختلفی وجود دارند که بر قیمت میلگرد تاثیر می‌گذارند، در این میان ۳ فاکتور وجود دارند که بیشترین تاثیر را بر قیمت میلگرد دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

بازار ارز

یکی از عوامل تعیین‌کننده در قیمت میلگرد وضعیت بازار ارز است. هرچه میزان نوسانات بازار ارز بیشتر باشد قیمت میلگرد نیز بیشتر دچار تغییر و تحول می‌شود. حتی در شرایطی که بازار ارز توسط عوامل مختلف به ثبات برسد اما قیمت‌ها در بازار آزاد دارای نوسان باشند باز هم قیمت میلگرد تحت تاثیر قرار می‌گیرد و افزایش یا کاهش پیدا می‌کند.

بازار جهانی

به طور کلی تاثیرات بازار جهانی بر بازار داخلی تاثیرگذار است بنابراین در شرایطی که قیمت‌ها در بازار جهانی دچار افزایش یا کاهش شوند بازار داخلی و به دنبال آن قیمت میلگرد نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

مواد اولیه و مواد مرتبط با تولید

هرچه مواد اولیه بیشتری در بازار موجود باشد و دسترسی به آن‌ها ساده‌تر باشد قیمت میلگرد نیز ثبات بیشتری خواهد داشت اما در شرایطی که مواد اولیه تولید میلگرد در بازار به راحتی پیدا نشود و تولیدکنندگان مجبور به وارد کردن مواد موردنیاز خود باشند قیمت تمام‌شده میلگرد نیز افزایش بیشتری خواهد داشت.

پیش بینی قیمت میلگرد

در شرایط فعلی شرکت‌های صنعتی فعال در حوزه تولید میلگرد برنامه‌ریزی‌هایی انجام داده‌اند تا بتوانند از این طرق قیمت میلگرد را تا حدودی کاهش دهند. اما باید توجه داشت که قیمت میلگرد تحت تاثیر قیمت دلار است و با افزایش قیمت دلار باید انتظار داشت که قیمت میلگرد نیز افزایش پیدا کند.
غیر از این ۳ عامل، عوامل دیگری نیز می‌توانند بر قیمت میلگرد تاثیرگذار باشند به طور مثال اتفاقات سیاسی در همه جای دنیا همیشه بر قیمت‌ها تاثیرگذار بوده‌اند. انتخابات ریاست جمهوری و تغییراتی که پس از تغییرات کابینه ایجاد می‌شود همگی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت‌ها از جمله قیمت میلگرد هستند. بنابراین در پیش‌بینی قیمت مصالح ساختمانی از جمله میلگرد باید شرایط اقتصادی و سیاسی کشور و بعد جهان را در نظر گرفت و از طریق این اطلاعات آینده بازار را به صورت کلی پیش‌بینی کرد. حال برای اینکه بدانیم میلگرد ارزان می‌شود یا خیر بهتر است بهتر است ۳ اصل یا قانون را در نظر بگیریم.

قانون اول

ابتدا به نرخ معاملات مواد اولیه در بازار بخصوص معاملات آهن اسفنجی و آهن قراضه توجه کنید. کاهش یا افزایش نرخ این مصالح تا حدودی می‌تواند چشم‌اندازی از آینده بازار میلگرد به ما بدهد.

قانون دوم

برای پیش‌بینی قیمت میلگرد به حجم تقاضای داخلی توجه نکنید زیرا تجربه نشان داده طی سال‌های اخیر بازارسازی‌های داخلی نسبت به این موضوع بی‌توجه بوده‌اند.

قانون سوم

همانطور که پیشتر اشاره شد نرخ دلار و نرخ‌های صادراتی تاثیر زیادی بر بازار آهن دارند بنابراین با افزایش یا کاهش نرخ ارزها، قیمت میلگرد نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

پاسخ به سوال مهم

به طور کلی باتوجه به تحلیل‌های صورت گرفته و بررسی شرایط کنونی کشور می‌توان پیش‌بینی کرد قیمت میلگرد دست‌کم در روزهای آینده کاهش قابل توجهی پیدا نخواهد کرد. توجه به این نکته مهم نیز ضروری است که پیش‌بینی قیمت‌ها زمانی می‌تواند به درستی صورت بگیرد که بازار از یک ثبات نسبی برخوردار باشد. کاهش و افزایش‌های پی‌درپی نرخ ارز نمی‌تواند تصویر درستی از آینده قیمت میلگرد به ما بدهد. در شرایط کنونی تنها می‌توان پیش‌بینی کرد کاهش نرخ به صورت قابل‌توجه رخ نخواهد داد.