ویژگی‌ها و مزایای سنگ مرمریت در مقایسه با سایر سنگ‌ها

 اگر در زمینه ساخت و ساز فعالیت  داشته باشید قطعا بارها نام سنگ مرمریت به گوشتان خورده است. به دلیل اهمیت بالایی که این سنگ در ساختمان سازی و طراحی دکوراسیون داخلی دارد، در این مطلب می‌خواهیم به بررسی سنگ ‌مرمریت بپردازیم و بدانیم چه ویژگی‌هایی در مقایسه با سایر سنگ‌ها دارد.

سنگ مرمریت چیست ؟

سنگ مرمریت یک نوع سنگ آهکی رسوبی است که در اثر دگرگونی به شکل فعلی خود درآمده است. رنگ سنگ مرمریت خالص سفید است و از انواع سنگ مرمریت می‌توان به نوع ابری، کریستالی و چینی آن اشاره کرد. این سنگ ساختمانی دارای مقاومت بسیار بالایی بوده و با سنگ‌هایی مانند گرانیت از لحاظ مقاومت و استحکام رقابت می‌کند.

 برخلاف سنگ‌های تراورتن که بیشتر به عنوان سنگ نمای رومی شناخته می‌شوند، سنگ‌های مرمریت عمدتاً در بخش‌های داخلی ساختمان کاربرد دارند و نماهای داخلی را تحت پوشش قرار می‌دهند. از جمله سنگ‌های شناخته شده مرمریت، می‌توان مرمریت آباده و مرمریت پارادایس را نام برد. سنگبری آتاسنگ محمود آباد نیز با فروش عمده سنگ ساختمانی که دارد می‌تواند هر نوع سنگ مرمریتی که مورد نیاز شما باشد را تامین کرده و به هر متراژی که لازم باشد، برای پروژه شما فراهم و ارسال نماید.

ویژگی سنگ مرمریت

این سنگ طبیعی ساختمانی، از لحظه مقاومت فشاری از سنگ‌های تراورتن دارای مقاومت بالاتری می‌باشد. امکان به وجود آمدن خش بر روی سطح سنگ‌های مرمریت وجود دارد. به همین دلیل باید در مناطقی نصب گردد که احتمال کمتری جهت بروز خش باشد. به جهت تراکم بالایی که سنگ مرمریت دارد، مقاومت فرسایشی بالایی دارد و می‌توان در مکان‌های پررفت و آمدی مانند کف سالن‌ها از آنها استفاده کرد. سنگ مرمریت دهبید نیز یک گزینه بسیار مناسب جهت استفاده در این مناطق، یعنی کف سالن‌ها می‌باشد. ساب بالایی که  سنگ مرمریت دارد، باعث می‌شود تا درخشندگی بیشتری داشته و به خوبی در نمای داخلی نمایان گردد.

مزایای سنگ‌های مرمریت

سنگ مرمریت مانند سایر سنگ‌های ساختمانی دارای مزایایی می‌باشند که همین مزایا باعث پرکاربرد شدن این سنگ شده است. از جمله این مزیت‌ها می توان موارد زیر را نام برد.

مقاومت بالا در مقابل حرارت
ساب پذیری بالا
زیبایی منحصر به فرد
چشم نواز و جذاب بودن در طراحی داخلی
تنوع بالا در طرح و رنگ
معایب سنگ مرمریت

معایب سنگ مرمریت

برای اینکه سنگ مرمریت را به خوبی بشناسیم و تفاوت آن را با سایر سنگ‌های ساختمانی درک کنیم، بهتر است علاوه بر دانستن مزایای این سنگ با معایب آن نیز آشنا شوید. یکی از معایبی که برای این سنگ وجود دارد این است که در برابر تغییرات زیاد آب و هوا در ویژگی‌های ظاهری خود تغییراتی به وجود میاورد و ظاهر سنگ را خراب می‌کند. برخی از این مدل سنگ‌ها جذب آب کمتری دیده می‌شود، بنابراین نباید از این نمونه سنگ‌ها در حمام و سرویس بهداشتی که آبریزی وجود دارد استفاده کرد.

کاربردهای انواع سنگ مرمریت

این سنگ ساختمانی با توجه به ویژگی‌هایی که دارد برای مکان‌های مشخصی قابل استفاده می‌باشد. سنگهای مرمریت نیز با توجه به خصوصیات منحصر به فردی که دارند، می‌توانند در مکان‌های سرپوشیده استفاده شوند. سنگ مرمریت جهت اجرا در نماهای داخلی ساختمان بسیار کاربردی است. معمولاً از این سنگ‌های پرکاربرد در راه پله‌ها و پله‌هایی که دارای ضخامت ۳ و ۴ سانتی‌متر هستند، استفاده می‌کنند. کاربرد دیگر این سنگ در مجسمه سازی بوده و در این صنعت نیز بسیار توانگر عمل کرده است. در برخی موارد نیز به منظور بازسازی و مرمت بناهای تاریخی از سنگ مرمریت به دلیل استحکام و دوام بالا استفاده می‌کنند.

همانگونه که می‌دانید سنگ مرمریت نیز مانند دیگر سنگ‌های ساختمانی دارای نمونه‌های مختلفی می‌باشد. سنگ مرمریت نیز با توجه به رنگ و طرح‌هایی که دارد در دسته بندی‌های متعددی قرار می‌گیرد که هر کدام از این دسته‌ها ویژگی و زیبایی خاص خود را دارند. در این قسمت در نظر داریم که به سنگ مرمریت دهبید بپردازیم و با این سنگ بیشتر آشنا شویم.

سنگ مرمریت دهبید

یکی از سنگ‌های مرمریت شناخته شده سنگ مرمریت دهبید می‌باشد. این سنگ از لحاظ جنس و رنگی که دارد جزء مرغوب‌ترین سنگ‌ها به شمار می‌رود. به دلیل سازگاری بالایی که این سنگ با محیط اطراف خود دارد، به یک سنگ پرطرفدار تبدیل شده است و می‌توان آن را در ساختمان‌های مختلف مشاهده کرد.

از دیگر ویژگی‌های سنگ مرمریت دهبید می‌توان به جذب آب پایین، ساب پذیری بالا، شفافیت زیاد آن اشاره کرد. کاربرد سنگ مرمریت دهبید به طور کلی در سنگفرش ساختمان و نماهای داخلی می‌باشد. رنگ و طرحی که سنگ دهبید دارد می‌تواند به ساختمان شما شکوه و گرمی خاصی ببخشد. سنگ مرمریت دهبید را می‌توان در شمال استان فارس، شهرستان خرم بید پیدا کرد. معمولاً به صورت اسلب و یا فرشی برش داده می‌شوند. از ابعاد اسلب آن در لابی‌ها و ابعاد فرشی آن در کف ساختمان بسیار استفاده می‌کنند.