۲.۵میلیون خانه خالی در صف مالیات

دنیامالی یکی از مهم‌ترین راهکارها برای حل مشکل مسکن را اخذ مالیات از واحدهای خالی دانست و گفت: مجلس شورای اسلامی از مدت‌ها پیش قانون اخذ مالیات از واحدهای خالی را در کشور تصویب کرد ولی متأسفانه تاکنون توسط دولت اجرایی نشده لذا تا زمانی که نتوانیم سفته‌بازی و‌ بنگاه‌داری را از مسکن خارج کنیم هیچ مشکل برطرف خواهد شد.

وی یکی از دلایل افزایش خانه‌های استیجاری در کشور را کاهش قدرت خرید مردم دانست و گفت: در طی این مدت ارزش پول ملی پایین آمده و مردم دیگر توان خرید منزل را نداشته و به سمت خانه‌های استیجاری می‌روند و این امر شرایط را برای مردمان حاشیه‌نشین و کسانی که در بافت فرسوده زندگی می‌کنند بسیار سخت کرده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اذعان به اینکه در این برهه حساس از جامعه تدابیر بانکی باید به حوزه مسکن کمک کند، تصریح کرد: بانک‌ها در کشور باید به افزایش ساخت مسکن در کشور کمک کنند ولی در این چند سال بانک‌ها، مشکلاتی را برای حوزه مسکن ایجاد کرده و بیشتر به سمت بورس و بنگاه‌داری حرکت کردند.

دنیامالی به نقش بانک مرکزی در پایین آمدن ارزش پول ملی اشاره کرد و افزود: نباید بسیاری از مشکلات کشور به‌مانند کاهش ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم را به گردن دلار بیندازیم زیرا در بعضی از مواقع، سیاست‌های غلط داخلی بانک مرکزی و دیگر بانک‌ها باعث ایجاد این گرفتاری‌ها شده است.

وی با تأکید بر لزوم ارائه وام‌های بلندمدت به زوج‌های جوان برای خرید مسکن بیان کرد: باید به مردم و زوج‌های جوان، تسهیلات بانکی با بازپرداخت ۳۰ ماهه داده شود لذا تا زمانی که حوزه مسکن از بنگاه‌داری و بورس‌بازی خارج نشود قیمت تمام‌شده مسکن در کشور کاهش پیدا نمی‌کند.