تاثیر کرونا بر صنعت ساختمان

تاثیر  کرونا بر صنعت ساختمان

کرونا صنعت ساختمان و بازار مسکن ایران را تهدید می‌کند؛ چنان‌که مرکز پژوهش‌های مجلس پیش‌بینی کرده؛ شیوع ویروس کرونا میزان عرضه مسکن را ۱۰درصد کاهش خواهد داد.

ثر کرونا بر بازار اجاره

مرکز پژوهش‌های مجلس پیش‌بینی کرده؛ با توجه به آسیب وارد‌شده به معیشت خانوارها، تثبیت اجاره‌بها در ۲‌ماه ابتدای سال ۱۳۹۹ محتمل است، البته این پیش‌بینی برمبنای مشاهدات میدانی نه‌تنها محقق نشده، بلکه بسیاری از موجران در آستانه ورود به فصل جابه‌جایی مستأجران درحال افزایش نرخ اجاره بها هستند.

البته کارشناسان مرکز تحقیقات مجلس تخمین زده‌اند که در ادامه امسال نرخ اجاره بها تا ۳۰ درصد افزایش خواهد یافت. بر این مبنا آنها پیشنهاد داده‌اند؛ باید دولت، طبق الگوی انگلیس و آلمان، در بازار اجاره بها مداخله کند؛ چنان‌که به گفته آنان، در انگلیس صاحبخانه‌ها تا ۳‌ماه آینده از جواب کردن مستأجران خود منع شده‌اند و دولت آلمان هم قرار است ممنوعیت اخراج مستأجران واحدهای مسکونی و تجاری را اعمال کند. این نهاد تحقیقاتی پیشنهاد داده، وام اجاره به مستأجران پرداخت شود و دولت و نهادهای عمومی دست‌کم یک‌ماه از گرفتن اجاره‌بها خودداری کنند و قراردادهای خود را تا ۳‌ماه بدون افزایش قیمت تمدید کنند و وزارت راه و شهرسازی سریع‌تر به بازار اجاره بها وارد شود. بازوی تحقیقاتی مجلس با اشاره به انفعال دولت و وزارت راه و شهرسازی در ایفای نقش ساماندهی بازار مسکن استیجاری، نسبت به تبعات اقتصادی و اجتماعی نامطلوب کرونا بر بازار اجاره بها هشدار داده و تأکید کرده است: باید  بسته‌های حمایتی و تشویقی درنظر گرفته شود. این مرکز در عین حال خود معترف است که نمی‌توان انتظار داشت سیاست‌های دولت درکوتاه‌مدت بتواند راهگشا باشد.

آینده ساخت‌وساز و چشم‌انداز قیمت

بازوی تحقیقاتی مجلس پیش‌بینی کرده؛ به‌دلیل متوقف شدن فعالیت‌های ساختمانی به‌ویژه در کلانشهر تهران ممکن است ۱۰درصد از عرضه مسکن کاسته شود. مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش خود تأکید می‌کند: تداوم رشد قیمت مسکن در واپسین‌ماه سال ۱۳۹۸ با ۶ /۸ درصد رشد قیمت نسبت به بهمن‌ماه باعث شده تا متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران در اسفندماه از ۱۵٫۵میلیون تومان فراتر رود که یکی از بیشترین نوسان‌های ماهانه مسکن در سال‌های اخیر به شمار می‌آید. طبق آمار وزارت راه و شهرسازی، میانگین قیمت مسکن در سال ۹۸معادل ۶۰ درصد افزایش یافت. پیش‌تر در سال ۹۷هم قیمت مسکن رشد ۷۰ درصدی را تجربه‌کرده بود حالا مرکز پژوهش‌ها می‌گوید: این روند ۲ساله باعث ایجاد شکاف عمیق‌تر بین قدرت خرید خانوارها و تقاضای مصرفی مسکن شده است. این گزارش نشان می‌دهد؛ هرچند کاهش چشمگیر تعداد معاملات مسکن در اسفند ۹۸نشان می‌دهد که بازار مصرف مسکن کشش رشد بیشتر قیمت‌ها را ندارد، اما خطر اینجاست که تقاضای سرمایه‌گذاری در این بازار، به‌دلیل رشد احتمالی قیمت ارز و افزایش قیمت مصالح ساختمانی، احتمالا بیشتر خواهد شد و شکاف به‌وجود آمده را تشدید خواهد کرد.