برج سازها در بازار مسکن

برج سازان در بازار مسکن 

ابوالحسن میرعمادی اظهار کرد: هزینه ساخت یک واحد مسکونی استاندارد در تهران حدود ۵ تا ۶ میلیون تومان است که با احتساب قیمت زمین و هزینه انشعابات متری ۹ تا ۱۰ میلیون تومان می‌شود. متاسفانه سرمایه گذاران با اضافه کردن تزئینات غیرضروری و لوکسمثل گچ بری، نما، شیرآلات، سرامیک و غیره هزینه ها را بالا می برند و واحد مسکونی را متری ۵۰ تا ۷۵ میلیون تومان هم می‌فروشند.

دچار انحطاط فرهنگی در ساخت و ساز شده‌ایم

وی با بیان اینکه ساخت و سازهای امروزی در تهران و دیگر کلانشهرهای ایران نوعی ارتجاع و برگشت به عقب است، افزود: انگار ما دچار انحطاط فکری و فرهنگی در ساخت و ساز شده ایم. حتی در شهر قم، بیشتر نماها رومی شده است.

میرعمادی با بیان اینکه امروزه دنیا به سمت احداث بناهای ساده رفته است گفت: آنها با ساده ترین فرم و با حذف ظواهر کاذب یک ساختمان شیک، ساده و ارزان قیمت می سازند.

ساخت و ساز دست افراد پولدار است که لوکس می‌سازند و سود خوبی هم می برند

این کارشناس معماری و شهرسازی تصریح کرد: ما در علم معماری افراد متخصص، زیاد داریم اما علمشان در حد تئوری باقی مانده و ساخت و ساز در دست افراد پولدار است که لوکس می سازند و سود خوبی هم می برند. طبق اصول فنی برای ساختمانهای شهر زلزله خیز تهران، ارتفاع سنگ نما باید ۴ تا ۵ متر باشد. با این خرجهای اضافه که تمام نما را سنگ می کنند و پولش را چند برابر از مشتری می گیرند، در واقع انگار برای زمین لرزه احتمالی بمب می سازند.

زمین را بانک ها و سازمانهای بزرگ، گران می کنند

وی با این ادعا که زمین را بانک ها و سازمان های بزرگ، گران می کنند گفت: بانک‌ها باید از یک محلی، بهره های ۱۸ درصدی سپرده ها را تامین کنند و چه جایی بهتر از املاک و مستغلات؟ عده‌ای سازمان بزرگ و سرمایه گذار نیز در حال رواج لوکس سازی هستند. مردم هم از فرهنگ غلطی که این گروه ها رواج داده‌اند پیروی می کنند تا به اصطلاح امروزی باشند.

مردم در کلان شهرها هزینه باکلاس بودنشان را می دهند

میرعمادی اظهار کرد: مردم در کلان شهرها هزینه باکلاس بودن شان را می پردازند. در شمال تهران انگار مردم مجبور شده‌اند در کوچه های باریک و برج های بلند زندگی کنند. ساعتها در ترافیک کوچه پس کوچه ها می مانند تا به دوست و آشنا پز بدهند که در یک منطقه گرانقیمت سکونت دارند. این فرهنگ را چه کسی ترویج می‌کند؟ همان سازمانها و ملاکان بزرگ که تهران را قبله آمال مردم کرده اند.

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه سرمایه های ملی در گسل شمال تهران هزینه می‌شود گفت: اگر خدای نکرده در تهران زلزله بیاید سرمایه مملکت از بین می رود. ۴۰ سال پیش در کوچه های شمیران می توانستیم فوتبال بازی کنیم ولی الان به قدری ازدحام خودرو است که اگر کسی با وسیله نقلیه از خانه بیرون بیاید لااقل ۱۰ دقیقه طول می کشد تا از پارکینگ وارد کوچه شود و ۲۰ دقیقه هم زمان می برد تا به سر خیابان برسد.