مالیات نقل و انتقال ملک

مالیات نقل و انتقال ملکمالیات نقل و انتقال ملک، شامل سه نوع مالیات انتقال حق واگذاری (سرقفلی)، درآمد حاصل از ساخت و فروش املاک (نوساز) و مالیات بر درآمد رضایت مالک یا حق مالکانه می‌شود که هر یک از مؤدیان این مالیات‌ها به ترتیب معادل دو ، ۱۰ و دو درصد به ارزش معاملاتی ملک مشمول مالیاتهستند.

محاسبه ارزش معاملاتی املاک چگونه است؟

در محاسبه ارزش معاملاتی املاک و در نتیجه تعیین مالیات نقل و انتقال املاک مبنای آن تقویم ارزش معاملاتی عقد املاک است که فاکتورها و پارامترهایی بسته به نوع ملک دخالت دارند.

مساحت عرصه، مساحت بنا، قدمت بنا یا سال ساخت، نوع اسکلت بنا، تاسیسات و تجهیزات به کار رفته، نوع استفاده و کاربری و محل وقوع ملک از جمله عواملی هستند که بر محاسبه ارزش معاملاتی املاک و تعیین مالیات نقل و انتقال تاثیر گذار است .

مالیات بر درآمد حاصل از ساخت و فروش املاک چیست؟

درآمد اشخاص حقیقی و حقوقی ناشی از ساخت و فروش هر نوع ساختمان، مشمول مقررات مالیات بر درآمد صاحبان مشاغل اشخاص حقوقی خواهد بود.

گفتنی است که اولین نقل و انتقال ساختمان‌های مذکور علاوه بر مالیات نقل و انتقال قطعی، مشمول مالیات علی‌الحساب به نرخ ۱۰ درصد به ماخذ ارزش معاملاتی ملک مورد انتقال است.

علاوه براین، مالیات قطعی مؤدیان این ماده، پس از رسیدگی طبق مقررات تعیین می‌شود. البته شمول مقررات این ماده در خصوص ساخت و فروش ساختمان توسط اشخاص حقیقی منوط به آن است که بیش از سه سال از تاریخ صدور گواهی پایان کار آن نگذشته باشد.

همچنین، شهرداری‌ها موظف هستند همزمان با صدور پروانه ساخت و در هنگام صدور پایان کار مراتب را به منظور تشکیل پرونده مالیاتی به اداره امور مالیاتی گزارش کنند.

گفتنی است؛ شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت از حکم این ماده مستثنی است.

مدارک لازم جهت نقل و انتقال املاک

استعلام دفاتر اسناد رسمی با ذکر نام خریدار، تصویر سند مالکیت و بنچاق، تصویر شناسنامه و کارت ملی فروشنده و خریدار، تصویر پایان کار، تصویر پروانه تخریب، نوسازی و عدم خلاف در مورد املاک در دست ساخت، تصویر صورت مجلس تفکیکی، تصویر اسناد اجاری(رسمی یا عادی)، تصویر گواهی واریز مالیات بر ارث، تصویر وکالت‌نامه در صورت مراجعه به وکیل، تصویر مباینه‌نامه یا قولنامه در خصوص انتقال حق واگذاری محل از جمله مدارکی هستند که برای نقل و انتقال املاک لازماست