صدور پروانه ساختمانی ۴۸ساعته در ۱۸۰ روز

صدور پروانه ساختمانی  ۴۸ساعته در ۱۸۰ روز

به گزارش بازار ساختمان و تاسیسات  به نقل ازاقتصادآنلاین، فرشید پورحاجت بروکراسی‌های اداری را یکی از موانع رونق تولید و ساخت و سازها و بازار مسکن در کشور دانست و اظهار کرد:‌ فارغ از سیستم بانکی که به مثابه “چوب لای چرخ” برای فعالان بخش تولید مسکن عمل کرده و هزینه‌ها را به شدت افزایش داده است، یک تولیدکننده در بخش مسکن گرفتار بروکراسی‌های اداری است که به شدت هزینه‌ها را افزایش می‌دهد.

وی ادامه داد:‌ پاسخ استعلامات از ارگان‌ها و دستگاه‌های دولتی علاوه بر این‌که هزینه‌های بسته خدمات را افزایش می‌دهد،‌ باعث شده تا بروکراسی تو در تویی برای بخش تولید به وجود آید و کسب و کار کشور را مختل کند.

وی در این‌باره به مثالی اشاره کرد و افزود: به‌عنوان نمونه صدور پروانه ساختمانی در کشور حداقل ۴۰ روز تا ۶ ماه زمان می‌برد. این ماحصل تفکرات “شمال تهرانی” است که مسئولان ذی‌ربط هیچ وقت توجه نکرده‌اند چه عواملی باعث شده تا یک سازنده برای تولید مسکن این همه مدت دوندگی داشته باشد.

وی پیش‌تر نیز با تاکید بر این‌که به عنوان بخش تولید معتقدیم باید فضای رقابت‌پذیری در حوزه تولید مسکن و توجه به نیازهای بازار مسکن به وجود آید، اظهار کرد: متاسفانه این شرایط در حال حاضر برای ما به‌عنوان فعالان حوزه ساخت و ساز مسکن مهیا نیست.

وی ادامه داد: این در حالی است که از سوی دیگر اتفاقات در حوزه اقتصاد کلان و کاهش اعتباری پایه پول ملی باعث کاهش قدرت نقدینگی بخش تولید شده است. از این رو سیستم بانکی بایستی به وظیفه خود در قبال بخش تولید با یک برنامه‌ریزی مشخص و کارآمد کمک کند.

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان با یادآوری این‌که ۶ سال است که دولت سیاست ورزی در حوزه بازآفرینی شهری را در دستور کار دارد، گفت: سیاستگذار حوزه مسکن به دنبال توانمندسازی و احیای بافت‌های فرسوده و سکونتگاه‌ها غیررسمی است. اما یکی از معضلات این بخش عدم پرداخت تسهیلات مناسب در حوزه تولید بوده است.

پورحاجت توضیح داد:  در حوزه بافت‌های فرسوده ریسک پذیری و سرمایه‌گذاری بسیار پر مخاطره‌تر از ساخت و ساز در نقاط مختلف شهری یا ساخت و ساز توسط شرکت‌های مادر تخصصی است. به نظر می‌رسد در این حوزه دولت باید برای پرداخت وام برنامه‌ریزی مناسبی انجام دهد.

وی با اشاره به این‌ک سال ۹۳ وام بافت فرسوده از ۳۰ به ۵۰ میلیون تومان افزایش یافت و قرار بود به صورت یارانه‌ای پرداخت شود، اضافه کرد:‌ از سال ۹۳ به این سو به صورت قطره چکانی فقط ۲۰۰۰ مورد تسهیلات بافت فرسوده به بخش تولید پرداخت شده است.