ضرر‌مِلکی ایرانی‌ها در ترکیه

ضرر‌مِلکی ایرانی‌ها در ترکیه

مرکز آمار ترکیه گزارش داده عراق بیشترین سرمایه‌گذاری خارجی را در ترکیه انجام داده و ایران در رتبه دوم قرار دارد. سال گذشته ایرانی‌ها در ترکیه حدود هزار واحد مسکونی خریداری کردند که به طور متوسط این واحدها ۲۵۰ هزار دلار قیمت دارد. محاسبه این ارقام نشان می‌دهد ۲۵۰ میلیون دلار فقط در سال گذشته برای خرید ملک در ترکیه از ایران خارج شده است. این در حالی است که در یک سال اخیر قیمت مسکن در ترکیه حدود ۵۰درصد کاهش یافته و ایرانی‌ها زیان سنگینی دیده‌اند. به این ترتیب ایرانی‌هایی که با قصد کسب سود به ترکیه رفتند و ارز از کشور خارج کردند، اکنون با خسارت شدیدی مواجه شده‌اند.

۲۶۵هزار ایرانی تقاضای تابعیت ترکیه کردند

مسعود بنابیان، رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تبریز گفت: دولت ترکیه اعلام کرده ۲۶۵ هزار ایرانی در سال گذشته تقاضای اقامت در این کشور کرده‌اند. اگر هر خانواده را به طور متوسط چهار نفر در نظر بگیریم حدود ۶۶ هزار سرپرست خانوار می‌شود که هر یک باید ۲۵۰ هزار دلار برای خرید ملک هزینه کنند که مجموع آن رقم بالایی می‌شود.

بنابیان درباره علت مهاجرت برخی ایرانی‌ها به ترکیه تصریح کرد: در بهترین منطقه استانبول، آپارتمان با قیمت ۲۵۰ هزار دلار (کمتر از سه میلیارد تومان) قابل خرید است، اما با سه میلیارد تومان در بهترین نقطه تهران نمی‌توان آپارتمان خرید. به همین دلیل موج تقاضا برای سرمایه‌گذاری ملکی در ترکیه افزایش یافته است. البته افرادی که در طول سال‌های گذشته در این بخش سرمایه‌گذاری کردند، زیان‌هایی را متحمل شدند و ارزش ملکشان بسیار پایین آمد.

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی تبریز ادامه داد: در گذشته هر چهار لیر یک دلار بود و اکنون هر شش لیر یک دلار است. از سوی دیگر باید توجه داشت جنگ ترکیه با کردهای سوریه موجب نارضایتی داخلی این کشور شده و ۱۵ میلیون کرد ترکیه تهدیدی برای سیاست‌های دولت مرکزی است.

مسعود بنابیان درخصوص افزایش سفر ایرانیان به ترکیه گفت: با وجود ثبات قیمت دلار و افزایش تورم در داخل شاهد افزایش ۴۵درصدی سفر ایرانیان به ترکیه نسبت به مدت مشابه سال قبل بودیم که در صورت ادامه شرایط فعلی این عدد باز هم بیشتر خواهد شد.

وی ادامه داد: با وجود دلار ۱۱ هزار تومانی، اما باز هم تفریحات و اقامت در این کشور بسیار ارزان‌تر از ایران است، ضمن آن‌که علاوه بر تفریح، بحث خرید مخصوصا پوشاک نیز مطرح است. تولیدات این کشور ۵۰درصد ارزان‌تر از پوشاک داخلی است ضمن آن‌که کیفیت و طراحی به مراتب بهتری دارد.

وی افزود: عدم نیاز به روادید و پیشنهادهای جذاب آژانس‌های توریستی از دیگر عواملی است که مردم برای سفر به این کشور تشویق می‌شوند؛ حتی برخی شایعات حاکی از این است که دولت ترکیه برای توریست‌های ایرانی به آژانس‌ها یارانه می‌دهد.

سقوط قیمت مسکن حتمی است

رضا کامی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و ترکیه در این باره به آمارهایی که از سوی ترکیه منتشرشده، اشاره و تصریح کرد: میزان تقاضای خرید ملک در ترکیه توسط ایرانی‌ها در شش‌ماهه ابتدایی امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، یک و نیم برابر شده است.

وی افزود: در سال گذشته ۹۰۰ واحد مسکونی توسط ایرانی‌ها در ترکیه خریداری‌شده و تقاضا در شش ماهه ابتدایی سال به حدود ۱۳۵۰‌واحد افزایش یافته است. نکته مهم آن است که آپارتمان‌ها و خانه‌های ویلایی چند میلیون دلاری توسط ایرانی‌ها خریداری نمی‌شود، زیرا برای اخذ اقامت و شهروندی در ترکیه، خرید واحدهای آپارتمانی ۲۵۰ هزار دلاری کافی است.

کامی با بیان این‌که ترکیه برای جذب سرمایه خارجی، حداقل میزان سرمایه‌گذاری را پایین آورده است، گفت: ترکیه در گذشته حداقل سرمایه‌گذاری ۵۰۰ هزار دلار را برای خرید ملک و اعطای اقامت به خارجی‌ها در نظر داشت، اما یکباره این رقم را به ۲۵۰ هزار دلار کاهش داد یعنی نصف کرد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و ترکیه با اشاره به این‌که اطلاعیه‌های سرمایه‌گذاری در ترکیه مربوط به همه کشورهاست، ادامه داد: تقاضای ایرانیان برای خرید ملک در ترکیه طی یک سال گذشته به دلیل نوسانات ارزی و کاهش ارزش پول ملی افزایش زیادی داشته، اما متقاضیان و خریداران باید توجه کنند امکان سقوط قیمت مسکن در ترکیه محتمل است.  به گفته وی، از آبان سال گذشته تا شهریور امسال، عراقی‌ها ۷۸۱ واحد، ایرانی‌ها ۴۸۹ واحد، روس‌ها ۲۴۸ واحد، سعودی‌ها ۲۱۴ واحد و کویتی‌ها ۱۹۱ واحد آپارتمانی در ترکیه خریداری کرده‌اند.