اجاره خانه‌ یک‌روزه با ۳۰۰‌هزار تومان

به گزارش بازار ساختمان و تاسیسات  به نقل ازاقتصاد انلاین ، همان‌طور که در قانون املاک استیجاری آمده است که اجاره آپارتمان‌های ساعتی و روزانه توسط بنگاه‌ها و مالکان ممنوع است و باید مدت قرار داد یک سال کمتر نباشد و در موارد توافق شده می‌توان ملکی را به مدت حداقل شش ماه اجاره داد. بار دیگر صحبت‌های نایب رئیس اتحادیه املاک این زخم کهنه را در جامعه که در حال رواج است، باز کرد و حسام عقبایی نیز به مانند بسیاری از کارشناسان این حوزه بر این باور است که وقتی سایتی عکس یک فرد به خصوصی را گذاشته که به خیابان نگاه می‌کند و زیر آن نوشته خانه ساعتی، چه قصدی از اجاره این نوع خانه‌ها دارد! وی همچنین خاطرنشان کرد: «اجاره دادن ساعتی و روزانه واحدهای مسکونی توسط مشاوران املاک ممنوع است و آنها نمی‌توانند قرارداد واحد اجاره‌ای را برای کمتر از یکسال تنظیم و ثبت کنند.»البته ناگفته نماند این خانه‌ها کاربردهای دیگری هم دارند؛ برخی تاجران و فعالان اقتصادی برای قرار ملاقات کاری خود که محرمانه‌بودن جزئیات قرارداد برایشان اهمیت دارد، به‌ویژه با طرف‌های خارجی، مشتری این خانه‌ها هستند، اما اکثر این متقاضیان جوانان مرفهی‌اند که این خانه‌ها را مکان‌های مناسبی برای برگزاری مهمانی‌های شبانه خود می‌دانند که البته امکانات لازم نیز برای برگزاری چنین برنامه‌هایی در این خانه‌ها وجود دارد.

اجاره خانه روزی ۳۰۰‌هزار تومان

کار سختی نیست که شماره‌ یکی از افرادی که خانه‌ها را به‌صورت ساعتی در تهران اجاره می‌دهند، در سایت دیوار و شبکه‌های اجتماعی پیدا کرد، با یکی از آنها که آپارتمان مبله‌ و با یخچال پر در مرکز تهران برای اجاره ساعتی گذاشته، تماس می‌گیریم و او می‌گوید: «اجاره برای یک روز از ساعت ۱ بعدازظهر امروز تا ۲ بعدازظهر فرداست. ظرفیت خانه‌ها هم برای سه نفر است با مبلغ ۳۰۰‌هزار تومان.» می‌پرسیم برای اجاره نیاز به شناسنامه هم هست؟ که می‌گوید: «شناسنامه لازم نیست. تنها با داشتن کارت ملی می‌توانید خانه را اجاره کنید. فقط حق گرفتن میهمانی را در این خانه ندارید، چون برای ۳ نفر است، نه بیشتر.»

خلاف قانون است

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک با تاکید بر اینکه هیچ‌کس حق ندارد خانه‌ای را به‌صورت ساعتی اجاره بدهد، تصریح کرد:‌ در برخی موارد ممکن است فردی جهت شرکت در کلاس‌های کنکور، درمان و…. خانه‌ای اجاره‌ای را برای چند ماه بخواهد که در این صورت ایرادی ندارد مشاور املاک قرارداد شش ماهه‌ای را برای این ملک تنظیم کند. از سوی دیگر در خانه‌هایی که به‌صورت ساعتی یا روزانه اجاره داده می‌شوند با توجه به اینکه مالک آن خود را به پلیس اماکن برای اخذ مجوزها معرفی نکرده‌، ممکن است کارهای غیرقانونی و مفسده برانگیزی انجام شود.وی با اشاره به اینکه اجاره دادن این قبیل خانه‌ها هم برای مالکان و هم برای مشاوران املاک ممنوع است، اظهار کرد: باید به این نکته نیز اشاره شود که اجاره ساعتی یا روزانه ملک یک شغل تلقی می‌شود مانند هتل داری، متل داری و… . هیچ‌ایرادی ندارد که یک فردی برای چند ساعت در جایی استراحت کند البته در صورت داشتن مجوزهای لازم از سوی سازمان‌های ذی‌ربط. در واقع محلی که می‌خواهند در آن استراحت کنند باید شناسنامه‌دار و قانونی باشد . وی ادامه داد:‌ قطعا کسی نمی تواند در یک بنگاه‌ املاک ملکی را برای سه ساعت اجاره کند و چنین چیزی را در سطح مشاوران املاک نداریم. اما در کانال‌ها و فضاهای مجازی این نوع فعالیت‌ها را تبلیغ می‌کنند که باید وزارت ارشاد، پلیس فتا و پلیس پیشگیری به این موضوع وارد شده و به این افراد فرصت تبلیغات ندهند. همزمان هم به مردم آگاهی دهند که به لحاظ اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، امنیتی و… . تبعات بسیاری برای آنها به همراه دارد.