طرح تسهیلات جدید مسکن در پایتخت

طرح تسهیلات جدید مسکن در پایتخت 

در سال‌های گذشته، یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های دولت برای کمک به افزایش قدرت خرید مردم، افزایش سقف تسهیلات مسکن بوده است.

با برنامه‌ریزی انجام شده در دولت یازدهم، صندوق پس‌انداز یکم مسکن راه‌اندازی شد. این صندوق از مجردها ۴۰ میلیون و از زوج‌های جوان ۸۰ میلیون تومان سپرده می‌گیرد و بعد از یک سال از آغاز سپرده‌گذاری به مجردها ۸۰ میلیون و به متاهلان ۱۶۰ میلیون تومان وام می‌دهد و در یک دوره ۱۲ ساله، با اقساط ماهانه حدودا ۹۰۰هزار و یک میلیون و هشتصد هزار تومانی، اصل مبلغ و سود را پس می‌گیرد.

جدای از آن وام دیگری که فعال شده، تسهیلات با استفاده از اوراق است. این وام نیز برای مجردها ۶۰ میلیون و برای زوج‌ها ۱۲۰ میلیون تومان است و با اضافه کردن وام جعاله به ۷۰ و ۱۴۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد. این وام نیاز به سپرده‌گذاری ندارد اما متقاضیان باید چند میلیون تومان هزینه خرید اوراق را بپردازند.

در کنار این دو طرح اصلی، از سال‌ها قبل، ‌بانک مسکن طرحی را به نام وام مسکن جوانان کلید زده است. وام مسکن جوانان این‌طور عمل می‌کند که متقاضی برای یک دوره چند ساله، ‌هر ماه مبلغی را به یک حساب واریز می‌کند و با رسیدن به زمان سررسید براساس مبلغ سپرده‌گذاری شده، وام دریافت می‌کند. بانک مسکن در جدیدترین اطلاعاتی که ارایه کرده، خبر از افزایش سقف مبلغ این وام در تهران داده است.

محمدحسن مرادی مدیر امور طرح و برنامه بانک عامل بخش مسکن از افزایش سقف تسهیلات پرداختی از محل حساب‌های پس‌انداز مسکن جوانان افتتاحی سال ۱۳۹۸ خبر داده و گفته: برای افتتاح‌کنندگان حساب در سال ۱۳۹۸، ضرایب لازم برای استفاده از سقف تسهیلات در پایان سال پنجم ۸.۹۷ برابر حداقل واریزی ماهیانه در شهر تهران، ۶.۵۸ برابر حداقل واریزی ماهیانه در شهرهای بزرگ و ۵.۰۲ برابر حداقل واریزی ماهیانه برای سایر شهرهاست. به عنوان مثال اگر فردی قصد دارد در تهران پس از گذشت ۵ سال از افتتاح حساب، از تسهیلات

۱۵۰۰ میلیون ریالی استفاده کند، باید در سال اول به جای ماهانه ۵۰۰ هزار ریال، ۴ میلیون و ۴۸۵ هزار ریال در حساب خود سپرده‌گذاری کند.

او اعلام کرد: سقف تسهیلات اعطایی و مبالغ واریزی برای حساب‌های پس‌انداز جوانان افتتاحی سال ۱۳۹۸ در مناطق مختلف جغرافیایی افزایش یافت. بر این اساس، سقف تسهیلات متعلقه براساس تقسیم‌بندی جغرافیایی در پایان سال پنجم برای حساب‌های افتتاحی طی سال‌ جاری در شهر تهران، شهرهای بزرگ (کرج، مشهد، تبریز، اصفهان، اهواز، قم، شیراز و کرمانشاه) و سایر شهرها به ترتیب ۱۵۰، ۱۱۰ و ۸۴ میلیون تومان و در پایان سال پانزدهم به ترتیب ۲۵۰، ۲۱۰ و ۱۸۴ میلیون تومان خواهد بود.

با وجود افزایش مبلغ سقف این وام، به نظر می‌رسد، فاصله قابل‌توجه نرخ‌های موجود در بازار و توان حمایتی این تسهیلات به حدی بالا رفته که تا ایجاد یک تغییر گسترده در سقف تسهیلات فعلی نمی‌توان انتظار داشت وام‌ها، ‌بتوانند در عبور از رکود تاثیرگذار باشند. آخرین گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد در تهران، ‌میانگین قیمت هر متر خانه، بیش از ۱۳ میلیون تومان است و یعنی سقف وام ۱۵۰ تا ۱۶۰ میلیون تومانی، تنها می‌تواند خرید ۱۱ متر خانه در نرخ‌های میانگین تهران را پوشش دهد و این محاسبه نشان می‌دهد برای عبور از رکود جدید در بازار مسکن، نمی‌توان حساب ویژه‌ای روی وام‌ها باز کرد.