وزیر راه و شهرسازی : حجم سیلاب غیر قابل پیش بینی بود

محمد اسلامی درباره اقدامات انجام شده برای سیل‌زدگان با اشاره به جلسه هیأت دولت با رهبر انقلاب گفت: این جلسه به صورت فوق‌العاده از سوی رهبری تشکیل شده تا اتفاقات پیش آمده درباره سیل و اقدامات دستگاه ها در حضور ایشان مرور شود.

وی ادامه داد: در این جلسه ستاد بحران گزارش‌هایی ارائه کرد و همچنین دستگاه‌ها اقداماتی را که انجام داده بودند، مطرح کردند و ایشان نیز تدابیر لازم را بیان فرمودند. بیانات رهبری نصب عین و نقشه راه برای رسیدن به هدف مطلوب است.

وزیر راه با اشاره به بیانات رهبر انقلاب در آینده‌نگری به منظور کاهش آسیب‌ها گفت: آنچه در حال حاضر مهم است رسیدگی به آلام مردم است. زمانی که سیل می‌آید زندگی را می‌برد. باید همواره خدارا شکر کنیم. پیش‌بینی‌ها و اطلاع‌رسانی‌ها درست بود. همه چیز درست پیش‌بینی شده بود و همه را اطلاع‌رسانی کرده بودند. نکته مهم این است که وقتی خانه و زندگی فردی از بین می‌رود و عزیزی را از دست می‌دهد به سادگی قابل جبران نیست بخصوص این اتفاق در ایام نوروز بود.

حدود ۱۴ هزار نفر از همکاران ما عید خانه نرفتند

اسلامی افزود: رهبر انقلاب به همه دستاندرکاران کنترل وضعیت شهرهای سیل‌زده خدا قوت گفتند. نکته مهم این بود که مسئولان ارشد دولتی و نیروهای مسلح خودشان در صحنه بودند و در متن حادثه بودند و این از نکات برجسته سیل بود. هیچ مسئولی که در این ارتباط بود تعطیلات نداشت. حدود ۱۴ هزار نفر از همکاران ما عید نداشتند و خانه نرفتند و آماده‌باش بودند و هنوز هم در آماده‌باش هستند. در هر صورت نکته مهم این بود که ایشان ضمن بیان نکات مهم فرمودند و تأکید کردند، خدمت‌رسانی به مردم حفظ شود وبا همدلی و هماهنگی قدرت عملکرد بالاتر برود و مردم سریع تر سامان یابند.

وزیرراه گفت: یکی از نکات مهم در این دیدار این بود که ایشان بربحث عدم تعرض به رودخانه ها و حریم رودخانه ها تأکید کردند. جلوگیری از ساخت و ساز در نقاطی که آسیب پذیر است بسیار حائز اهمیت است.استحکام بخشیدن به سازه های ساختمانی در نقاطی که احتمال خطر بیشتری دارد باید در دستور کار باشد. لایه روبی رودخانه ها و لایه روبی سد ها از دیگر نکات مهم است. همواره این مسائل مطرح بوده است.

وی درباره سیل نوروز ۹۸ گفت: حجم سیلاب و بارش های امسال نسبت به دوره بلند مدت ۵۰ساله غیرقابل پیش بینی بود. وظیفه مشاوره این است که حجم بارش ها و حجم آورد رودخانه ها را بررسی کند. پل ها و سازه هایی که برای هدایت آب است را با آن حداکثری که در دوره ۵۰ساله و بلند مدت اتفاق افتاده طراحی می کند. سیلی که امسال رخ داده است، ۳برابر پیش بینی بوده است. نکته دوم این است که اکثر رودخانه ها لایه روبی نشده بود. اگر لایه روبی شده بود چنین نمی شد. تعدادی از پل ها سقوط کرد. این پل ها پل هایی است که آب از هر جهت گوناگون به آن برخورد کرده است. تکیه گاه پل به کوله ای است که بر روی آن سوار است به خاطر تعرضی که به رودخانه ها شده است این پل ها آسیب دید. تعداد زیادی از پل ها خراب شدند چون آب از ناحیه پایین تر از کول برخورد کرده بود و باعث خرابی شده بود.

وزیر راه گفت: رودخانه سه اندازه دارد. یک اندازه اندازه بستر رودخانه است، دوم اندازه حریم رودخانه وسوم اندازه بستر طغیانی است. اما این سه مسیر به دلیل عدم کنترل، عدم نظارت و عدم پیشگیری در زمان خودش مشکلاتی را ایجاد کرد. متأسفانه باور کردیم که بستر طغیانی هیچ وقت دیگراتفاق نمی افتد. باور کردیم که در خشکسالی رفته ایم و هیچ وقت دیگر از خشکسالی خارج نمی شویم. تا جایی آمدیم مسیل ها را راه و خیابان ساختیم. ساخت و ساز در مسیر رودخانه باعث مشکلاتی می شود، به طور مثال همین اتفاقی که در شیراز رخ داد. آب در مسیر خودش آمده است ما مسیل ها را راه و خیابان کرده ایم. آب راه خودش را به سمت رودخانه می رفت ما مسیر آب را اشغال کرده ایم . از این پس کسی نباید به خود اجازه دهد و تغییر و تحول در مسیر دهد.

اسلامی گفت: مطابق گزارش وزارت نیرو در حال حاضر بیش از ۷۳ درصد مخازن سد ها پر شده اند. اکنون در تر سالی هستیم،بنابراین نباید سهل انگارانه با این موضوع برخورد کنیم. در شهرسازی به این نیازمند هستیم که باید کنترل کنیم. نمی شود شهرسازی در اختیار مدیریت شهرسازی باشد و آن ها کاربری ها را تغییر دهد. تغییر سرانه های بی رویه و غیر مجاز که اتفاق می افتد این روزها خودش را نشان می دهد. وزارت راه و وزارت کشور باید کنترل کنند.

مهندسی رودخانه و طرح جامع حفاظت از سیل باید در دستور کار قرار گیرد

وی بیان کرد: باید الزامات و دستورالعمل هایی را در شهرسازی در دستور کار قرار داد. مهندسی رودخانه و طرح جامع حفاظت از سیل باید در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: به کمک هیأت دولت باید دستورالعمل ها و بخشنامه هایی را در راستای شهرسازی صحیح به کار بگیریم.

وزیر راه بیان کرد: برای داشتن شهرسازی بهتر، باید معماری گذشته را رعایت کنیم. مانند ساخت و سازهایی که در شهرهای شمالی کشور بود. هیچگاه طبقه اول ساختمان طبقه سکوت نبود. همواره تمام خانه ها در سطحی بالاتر با داشتن چند پله بود. دو شبانه روز در لرستان بودم. مردم در درود می گفتند. پلی درجاده کمربندی این شهر بود که آب تا آن پل آمده بود. پل دیگری در راه آهن بود که بسیار بلند قامت بود. زمانی که فردی می خواهند پلی را طراحی کند. باید حداکثر آبی که می تواند از مسیر عبور کند را ببیند و قامت پل را برای عبور و مرور حجم آب در نظر بگیرید. زمانی که راه آهن را طراحی می کردند. خط پروژه ای که برای راه آهن طراحی می کردند، تراز آن ریل آنقدر بالا است که هیچ وقت آب نباید آن را بگیرد. برای جاده هم همین است. زمانی که آب بسیار زیاد است نباید جاده به زیر آب برود این اصول مهندسی راه سازی است. اما در شهر درود جایی که شهرارتفاع پایین تری نسبت به جاده دارد،باید پل بلند قامت تر می گذاشتند.

انجام بررسی‌های فنی درباره راه‌های آسیب دیده

وی اشاره کرد: کمیته فنی برای ساخت راه‌ها باید شناسایی و وضعیت آسیب پذیری را بررسی کند. بعد از تعطیلات بررسی های فنی را درباره تمام راه هایی که در سیل آسیب دیدند انجام خواهیم داد.

اسلامی بیان کرد: مهمترین اقداماتی که در حال حاضر باید انجام دهیم این است که مسیر عبور و مرور مردم را با ساخت جاده‌های فرعی و موقت هموار سازیم. ۵۰۰ نقطه ریزش و رانش کوه وجود داشت که خاک برداری ها را انجام دادیم تا رفت و آمدها آسان شود.

وی گفت: تمام مسیرهایی که پل های آن آسیب دیده است به صورت عبور موقت برقرار کردیم. برای تمام راه‌هایی که با سیل از بین رفته بود مسیر جایگزین باز کرده‌ایم.

بر اساس آخرین اطلاعاتی که تا این لحظه داریم در استان ایلام بود که ۱۹ روستا به‌دلیل اینکه راه‌های ارتباطی‌شان با سیل از بین رفته بود، محاصره شده بودند، روز گذشته اولین راه فرعی باز شد و عبور و مرور برقرار شد.

اسلامی بیان کرد: راه‌های فرعی و موقت عبور و مرور را برقرار کردیم. در این مرحله دنبال این هستیم که راه‌های موقت و فرعی جایگزین راه‌های از بین رفته شود. سیل پلدختر فوق‌العاده سخت بوده است. ۳ بامداد پریروز همکاران موفق شدند که اولین مسیر فرعی به پلدختر باز شود. دیروز تا ساعت ۱۲ ظهر دومین مسیرفرعی به پلدختر باز شد. نیروهای امدادی از دیروز ساعت ۵ بامداد وارد پلدختر شدند.

بنیاد مسکن در حال انجام خود در مناطق سیل زده است

وزیر راه گفت: یکی از نکات مهم در گلستان این بود که رودخانه ها لایه روبی نشده بودند . جریان رسوب دریای خزر از طریق غرب به شرق است و به پاشنه دریای خزر می‌آید که محل ورود دو رودخانه است تمام رسوبات آنجا تجمع کرده است. به همین دلیل بندر گز و بندر ترکمن را از دست داده بودیم. در این سیل با تجمع رسوبات مشکلات بسیاری ایجاد شد.

وی درباره همکاری تمام دستگاه ها زیرمجموعه ستاد بحران گفت: تمام نهادها کمک می‌کنند. ستاد بحران متشکل از دستگاه‌های اجرایی است که زیربناها به آن مربوط می‌شود(وزارت راه،وزارت نیرو و وزارت کشور). این دستگاه باید اقدامات پیشگیرانه انجام دهند و علاوه بر این موضوع باید مقابله با بحران کنند. اورژانس و هلال‌احمر هم هدایت‌کننده کمک‌های مردمی هستند در صحنه حضور دارند. دولت با نیروهای مسلح یکبارچه هستند و زیریک پرچم فعالیت می‌کنند. تعدادی از نیروها به صورت شبانه روزی فعالیت کردند. حدود ۵۰ هزار واحد مسکونی در سیل آسیب‌دیده که باید احداث یا ترمیم شود. بنیاد مسکن طبق مصوبه دولت با (کمک‌های بلاعوض و پراخت تسهیلات) وظایفی را بر عهده دارد که در حال انجام است.