به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا،  حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی که در گفت و گوی ویژه خبری شبکه دوم سیما حاضر شده بود درباره اینکه با نامزد شدن در انتخابات قصد دارد چه تغییری در اقتصاد کشور به وجود بیاورد، افزود: به دلیل شرایطی که در سال های گذشته برای کشور به وجود آمده بود، نیازمند مدیریت قوی برای خروج از شرایط موجود هستیم.
وی با تاکید بر لزوم شناخت جامعه، جهان و تحرکات دیپلماسی اظهار داشت: باید بدانیم چگونه متخصصان را جذب و سرمایه اجتماعی در کشور به وجود بیاوریم؛ رئیس جمهور باید بتواند با همه گروه ها کار کند تا توانایی تامین نیازهای کشور را داشته باشد و تحرکات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی لازم را به وجود بیاورد.
روحانی خاطر کرد : پمپاژ کردن و تقسیم پول در کشور تجربه خود را در سال های گذشته نشان داده است و به جای آن باید محیط کسب و کار را در کشور فراهم کنیم.
حجت الاسلام روحانی درباره اینکه چگونه می خواهد در کشور اشتغال به وجود بیاورد، تصریح کرد: برخی تصور می کنند می تواند با پول دادن یا اعلام اینکه چه قدر شغل ایجاد می کنیم، مشکل اشتغال را حل کرد؛ در حالی که برای ایجاد اشتغال لازم است مردم اعتماد به آینده داشته و احساس آرامش و امنیت کنند.
وی در ادامه به تکلیف قانونی برنامه ششم توسعه برای دولت مبنی بر ایجاد ۹۵۵ هزار شغل در سال اشاره کرد و افزود: برای ۷ سال در دولت قبل اشتغال خالص ایجاد نشده و امروز باید این موضوع را جبران کنیم.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر لزوم تقویت بنگاه های کوچک و متوسط برای اشتغالزایی گفت: در سال گذشته دولت به ۲۴هزار بنگاه کوچک و متوسط تسهیلات پرداخت کرد؛ دولت در سال ۹۵ تنها در بخش فناوری اطلاعات ۱۰۰ هزار شغل ایجاد کرد.
حجت الاسلام روحانی با یادآوری تصویب برنامه کارورزی در شورایعالی اشتغال، جزییات این طرح را بدین صورت تشریح کرد که فارغ التحصیلان دانشگاهی برای تقویت بخش فنی و حرفه ای در کارگاه ها با یک سوم حداقل حقوق به کار گرفته می شوند و برای سال اول آن، دولت حق کارفرما را پرداخت می کند.
وی ادامه داد که اجرای این طرح بخشی از برنامه ۱۰۰ روزه کاری دولتی خواهد بود که در صورت پیروزی در انتخابات تشکیل خواهد داد.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری همچنین بر لزوم تشکیل بازار فروش داخلی و صادراتی برای محصولات تولیدی تاکید کرد و لازمه ایجاد اشتغال را مدیریت، تسهیلات، سرمایه، استفاده از فناوری های نو و محیط مناسب کسب و کار عنوان کرد.
حجت الاسلام روحانی یکی دیگر از راه های اشتغالزایی را توسعه گردشگری عنوان کرد و افزود: سال گذشته با تحرک خوبی که ایجاد شد، هتل های شهرهای گردش پذیر برای ۶ تا ۷ ماه رزور بود؛ گردشگری می تواند اشتغال سریع و کم هزینه برای جامعه به وجود بیاورد.

** صندوق های بازنشستگی باید متحول شوند
نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره وضعیت نامناسب معیشتی بازنشستگان و همچنین صندوق های بازنشستگی گفت: صندوق‌های بازنشستگی باید متحول شوند؛ یکی از مباحث مهم برنامه پنج ساله ششم و برنامه ای که برای دولت دوازدهم ارائه کرده ام، تحول بزرگ در صندوق های بازنشستگی است.
وی با بیان اینکه ۷۰ درصد پرداختی صندوق های بازنشستگی را دولت پرداخت می کند، افزود: دولت ۱۰۰ درصد پرداختی صندوق های بازنشستگی نیروهای مسلح را پرداخت می کند؛ یکی از دلایل این موضوع زود بازنشسته شدن کارمندان است.
حجت الاسلام روحانی وضع زندگی بازنشستگان پیش از دولت یازدهم را بسیار بد توصیف کرد و افزود: حقوق بازنشستگان کمتر از نرخ تورم افزایش می یافت؛ در دولت یازدهم افزایش حقوق بازنشستگان به اندازه تورم بود و سپس بدنبال همسان سازی حقوق بازنشستگان رفتیم.

** روستاییان شغل اینترنتی دارند
نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره برنامه هایش برای توسعه روستایی، با بیان اینکه برای توسعه روستاها باید قدم های بیشتری برداشته شود، گفت: از مهم ترین مشکلات در زمینه مهاجرت، فراهم نبودن کامل شرایط زندگی در روستاهاست؛ از اقدامات دولت یازدهم می توان به آسفالت ۱۰ هزار راه روستایی و برق رسانی به تمام روستاهای بالای ۱۰ خانوار اشاره کرد.
وی با اشاره به دسترسی روستائیان به اینترنت، اظهار داشت: در حال حاضر شغل اینترنتی روستایی فراهم شده و روستاییان صنایع دستی خود را از طریق اینترنت به شهرها و حتی خارج از کشور معرفی می کنند.
حجت الاسلام روحانی به خرید تضمینی گندم اشاره کرد و افزود: در سال گذشته هر کیلو گندم را هزار و ۳۰۰ تومان از کشاورزان خریداری کردیم که ۲ برابر قیمت جهانی است؛ همچنین واردات ۶ میلیون تنی گندم را به شرایطی در دولت یازدهم رساندیم که امروز می توانیم ۳ میلیون تن گندم صادر کنیم.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری به گازرسانی به روستاها اشاره کرد و گفت: در حالی که تا قبل از دولت یازدهم به ۱۴ هزار روستا گازرسانی شده بود، در ۳٫۵ سال گذشته به ۱۰ هزار روستا گازرسانی شد.
وی ادامه داد: در دولت یازدهم به ۵ هزار و ۲۰۰ روستا آبرسانی صورت گرفت؛ با این حال باید قدم های دیگری نیز باید در این زمینه برداشته شود.
حجت الاسلام روحانی به طرح خود برای توسعه روستاها در مناطق مرزی و محروم اشاره کرد و گفت: برای توسعه اشتغال روستایی، در صورتی که هر روستا یک سوم پول را خودش تامین کند، دو سوم دیگر از طریق تسهیلات با بهره کم به آن داده می شود تا اشتغال روستایی افزایش یابد؛ برای اینکار لایحه‌ای را به منظور برداشت ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به مجلس ارائه کرده‌ایم و ۳ میلیارد دلار دیگر هم برای آینده آماده کرده‌ایم.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری به بیمه درمانی و توسعه بهداشت و درمان روستایی در دولت یازدهم اشاره کرد و افزود: در حال حاضر در تمام روستاها خانه بهداشت فعال است و بسیاری از شهرهای کوچک ایران دارای پزشک متخصص هستند؛ آمبولانس های هوایی در تمام استان ها فعال شده اند و همه مردم تحت پوشش بیمه ای قرار دارند.

** افزایش تسهیلات خانه اولی ها به ۲۰۰ میلیون تومان
حجت الاسلام روحانی در پاسخ به سوالی درباره برنامه هایش برای خروج بخش  بازارمسکن از رکود گفت: در طول دولت یازدهم ۹۰۰ هزار واحد مسکن مهر تکمیل شد و ۱۷۰ هزار واحد آن نیز داوطلبی ندارد و پرونده بازار مسکن مهر سال جاری بسته خواهد شد.
وی تاکید کرد که به جای بیرون کردن مردم از شهرها با طرح هایی از قبیل مسکن مهر باید با نوسازی بافت های فرسوده، رونق را به بازار مسکن بازگرداند.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزایش تسهیلات صندوق مسکن یکم به ۱۶۰ میلیون تومان و کاهش نرخ سود آن به کمتر از ۱۰ درصد را یادآور شد و افزود: گام بعدی افزایش این تسهیلات به ۲۰۰ میلیون تومان برای شهر تهران است؛ همچنین باید در زمینه استحکام ساختمان ها و مسکن روستایی اقدام کنیم.
وی برنامه ریزی های نادرست را عاملی برای حبس ۱۰۰ میلیارد دلار از سرمایه کشور در ۶۰۰ هزار واحد مسکونی تهران دانست و خاطرنشان کرد مقررات شورایعالی شهرسازی در تهران رعایت نشده و ساخت ساختمان های بلندمرتبه جلوی تنفس شهر را گرفته است.

** درآمد ۳۰ هزار میلیارد تومانی شرکت های دانش بنیان
نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه گفت و گوی ویژه خبری درباره برنامه هایش برای درون زایی و برون نگری اقتصاد مقاومتی گفت: برای درون زایی اقتصاد نه تنها باید از تمامی امکانات و سرمایه های داخلی استفاده کرد بلکه باید سرمایه خارجی را جذب و تکنولوژی را توسعه داد.
وی با بیان اینکه در دولت یازدهم ۳ هزار شرکت دانش بنیان در کشور شکل گرفت، افزود: درآمد شرکت های دانش بنیان ۳۰ هزار میلیارد تومان بوده است؛ همچنین به جای فرارمغزها شاهد مهاجرت معکوس هستیم.
حجت الاسلام روحانی درباره برون نگری اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: باید شرایط به وجود آمده در اعطای بازار گردشگری کشور به ترکیه، بازار گاز به قطر، بازار حمل و نقل هوایی به کشورهای همسایه و … را بازگردانیم.
نامزد انتخابات ریاست با بیان اینکه قراردادهای جدید تولید خودرو در سایه دیپلماسی پایدار منعقد شده است، توضیح داد براساس قراردادهای جدید تولید خودرو، نیمی از سرمایه گذاری توسط شرکت خارجی تامین می شود و علاوه بر استفاده از نیروی انسانی تحصیلکرده ایرانی، ۳۰ درصد از محصول تولیدی نیز صادر می شود.

** شرایط تحریم با تغییر مدیریت تغییر کرد
وی در ادامه این برنامه تلویزیونی، در پاسخ به این سوال که مشکلات اقتصادی کشور را تا چه اندازه ناشی از تحریم و تا چه اندازه ناشی از مدیریت می داند، گفت: برای اینکه از تحریم خارج شویم، مدیریت کشور را تغییر دادیم؛ برجام وقتی امضا شد که دیدند با تحریم نیز تورم و رکود را تغییر دادیم.
حجت الاسلام روحانی با اشاره به کاهش بهای نفت در سال ۹۳ و ۹۴ اظهار داشت: در شرایطی که بهای نفت ایران از ۱۱۰ به ۲۵ دلار رسید، با مدیریت توانستیم روی پای خود بایستیم؛ در حالی که سایر کشورها از منابع و ذخایر ارزی خود استفاده کردند اما دولت یازدهم این کار را انجام نداد و نه تنها تحریم را شکستیم بلکه مانع از تحریم آینده شدیم.
نامزد انتخابات ریاست جمهوری در عین حال تاکید کرد که این مهم در سایه آرامش، وحدت و همدلی همه قوا امکان پذیر بوده است.

** رکود تورمی نداریم
وی با رد وجود رکود تورمی در کشور توضیح داد زمانی که در دو فصل پیاپی، نرخ رشد اقتصادی مثبت باشد و نرخ تورم نیز پایین، رکودی وجود ندارد.
حجت الاسلام روحانی با بیان اینکه نرخ رشد اقتصادی در سال های ۹۳، ۹۴ و ۹۵ مثبت بوده است، تاکید کرد: رکود در این شرایط بی معناست و در حالی که در انتخابات ۹۲ تمامی نامزدها از تورم سخن می گفتند اما امروز تورم تک رقمی شده است؛ امروز نه رکود داریم و نه تورم بالا ولی تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.

** تاکید بر رعایت انضباط پولی
نامزد انتخابات ریاست جمهوری میزان نقدینگی در کشور را یک میلیون و ۲۰۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: در حالی که رشد نقدینگی در دولت گذشته بیش از ۲۸ درصد بود، این رقم در دولت یازدهم به حدود ۲۵ درصد کاهش یافت.
وی با بیان اینکه دولت یازدهم پایه پولی را مهار کرد، گفت: ریشه تورم بالا در سال های ۹۱ و ۹۲، استفاده از ۴۵ هزار میلیارد تومان منابع بانک مرکزی بود.
حجت الاسلام روحانی با بیان اینکه نقدینگی مناسب به سمت ارز و سکه نمی رود، اظهار کرد: برای مهار نقدینگی باید تلاش کنیم انضباط پولی را افزایش دهیم.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پایان بر لزوم فعال تر کردن شرکت های دانش بنیان و اتصال دانشگاه ها به تولید تاکید کرد و گفت: نباید به گونه ای به مردم وعده های ناصحیح بدهیم که صدای نمایندگان و رئیس مجلس نیز در بیاید که این وعده ها با قانون و اسناد بالادستی سازگار نیست.
وی با یادآوری افزایش یارانه اقشار آسیب پذیر گفت: باید با اشتغالزایی درآمد اقشار آسیب پذیر را افزایش داد.
حجت الاسلام روحانی همچنین راه حل مبارزه با مفاسد اقتصادی را شفاف سازی از طریق ایجاد دولت الکترونیک دانست.