معضل مسکن( معضل رکود مسکن تا کی ادامه خواهد داشت؟!!؟)

 

 معضل مسکن( معضل رکود مسکن تا کی ادامه خواهد داشت؟!!؟)  رکود در بازار مسکن از مسائلی بوده که حتی مجلس نیز به آن توجه دارد

در برنامه ای رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران حسام عقبایی از رونق بازار مسکن تا حدودی خبر داد

عقبایی تاکید کرد با توجه به تعطیلات ابتدای سال و بعد از آن انتخابات  و اینکه شروع معاملات در خرداد شروع خواهد شد بیان کرد با وجود فرا رسیدن ماه رمضان که همیشه در این ماه با کاهش معاملات مواجه میویم اما به نسبت پارسال از رشد خوبی در انجام معاملات بازار مسکن مواجه بودیم.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت رشد البته در امسال با وجود بهتر بودن از پارسال در حد جهش قیمتها نخواهد بود و قیمتها طبق رشد تورم میانگین کشور خواهد بود.

بعد از شنیدن نظر آقای عقبایی به نظر میرسد مسئله بازار مسکن ریشه در مسائل زیادی دارد. سالانه ۶۵۰ هزار خانوار جدید تشکیل می شوند و ۲۵۰ هزار واحدهم در بافتهای فرسوده نیاز به نوسازی دارند .آیا با تسهیلاتی که ارائه می شود می توان نیازهای کشور را تامین کرد ؟

ما از طرفی با رشد قیمت تمام شده مسکن مواجه هستیم و افراد فاقد بازار مسکن با توجه به درآمدشان و وامی که سیستم بانکی با سود و  اقساط بالا مانع از ریسک در خرید مردم میشود، با توجه به اقساط بالا و بیکاری و درآمد مردم آورده و وام شاید ۵۰ درصد قیمت مسکن را تامین نماید .

ظاهرا بازار مسکن تا زمانی که در آمد و بیکاری شرایط مناسبی پیدا نکند بطوریکه هم با وام بتوان قسمت عمده ای از قیمت مسکن را تامین نمود و مهمتر اینکه با توجه به درآمد توان دادن اقساط توسط این قشر از مردم تامین نشود رکود در مسکن همچنان وجود خواهد داشت.