ساختمان پلاسکو

 

دی‌ماه ۱۳۹۵ پایان تلخی داشت و ده‌ها نفر که اغلبشان آتش‌نشانان فداکار بودند، در فاجعه آتش‌سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو، جان باختند یا مجروح شدند.

مقامات شهرداری گفته اند که ساختمان پلاسکو ایمن نیست و به مالکان آن بارها هشدار داده اند و در نامه های داده شده به خطر آتش سوزی هم تذکر داده اند و پلاسکو با عمر ۵۴ سال به قدری نا ایمن بوده که شرکت گاز هم حاضربه انشعاب گاز نشده است.

آیا بمبی مثل پلاسکو با نامه نگاری و هشدار به مالکانش کفایت میکند و اینکه جابجایی کسبه آنقدر هزینه داشته که با دود شدن میاردها تومان و حادثه جانی آن ارزش آن را نداشته و جان مردم تا چه حد بی ارزش شده تا اتفاقی نیفتاده و جان و مال و وقت  گزافی از کف دادن   نباشد تا به فکر چاره های باز مقطعی بیفتیم.

آیا مشابه  بسیاری از حوادث دیگر باز تصمیمات احساسی و مقطعی که با عوض شدن مسئولان به بوته فراموشی سپرده خواهد شد در انتظار است.

مسئولان گفته اند وجود  انبارهای گازوئیل باعث انفجار شده و همین موجب فرو ریختن ساختمان شده و ده ها نفر را قربانی کرده است. چرا شهرداری که به یک تابلو و مجوز کسب در زیر پله های شهر توجه دارد به این جور مسائل بی توجه و یا سهل انگار بوده؟!

آیا مقابله با تخلفات در شهرداری تهران فقط  متوجه تخلفات کم هزینه بوده و تخلفی که برای شهرداری مسئولیت و هزینه دارد باید اینقد معطل شود تا چنین اتفاقاتی بیوفتد. براستی چند بمب دیگر منتظر جرقه ای  و یا لرزه ای هست تا جان و مال مردم را دود کند.

خبر رسید که دادستانی تهران مجوزهای لازم را داده است تا در صورت نیاز، هرگونه تخریبی در ساختمان‌های اطراف پلاسکو صورت گیرد تا کمک به مصدومان تسریع شود. این نشان می‌دهد که فضا برای اقدام مهیاست و شهرداری‌ها می‌توانند با بهره‌گیری صحیح از بستر مهیاشده، اقدامات عملی علیه ساختمان‌های ناامن را آغاز کنند و به پشتوانه دستگاه قضایی، این بمب‌های غول‌آسا را خنثی کنند. هیچ بهانه‌ای مسموع نخواهد بود.

امید است برنامه ای مدون و اجرایی که حتی با عوض شدن مسئولین خللی به آن وارد نشود تهیه و انجام گردد.