سالیانه ۵ میلیارد دلار انرژی در واحدهای مسکونی به هدر می رود

%d9%be%d8%b1%d9%88%da%98%d9%87-230-%d9%88%d8%a7%d8%ad%d8%af%db%8c-%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%b4%d8%b1%db%8c%d9%81

رییس مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی:

سالیانه ۵ میلیارد دلار انرژی در واحدهای مسکونی به هدر می رود

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی می گوید، سالیانه پنج میلیارد دلار انرژی در ساختمان های کشور هدر می رود و رعایت مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان در این زمینه بسیار ضروری است.

به گزارش ایران اکونومیست؛ محمد شکرچی زاده روز دوشنبه در نخستین نمایشگاه بین المللی راهسازی، راهداری ، حمل ونقل و صنایع وابسته در محل مصلی تهران افزود: بیش از ۲۰ سال از اجرای مبحث مقررات ملی ساختمان می گذرد و بررسی های نشان می دهد تنها ۱۵ تا ۲۰ درصد این مبحث در زمینه مصرف انرژی در ساختمان های کشور استفاده می شود.
وی با بیان اینکه هم اکنون بیش از ۲۰ میلیون واحد مسکونی در کشور وجود دارد و هرسال یک میلیون واحد مسکونی به آن اضافه می شود، گفت: برای جلوگیری از هدر رفت انرژی در این واحدهای مسکونی باید مبحث ۱۹ رعایت شود.
شکرچی زاده با اشاره به اهداف این مرکز یادآور شد: مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از سال ۱۳۹۲ با چهار هدف در حوزه های حمل ونقل، ساختمان و ابنیه ، معماری و شهرسازی و مالی و اقتصادی کار خود را در دولت تدبیر و امید آغاز کرد تا با انجام تحقیقات علمی در این بخش ها بتواند نتایج مثبت آن را در اختیار مسوولان و کاربران قرار دهد.
شکرچی زاده گفت: در حوزه حمل ونقل سامانه مدیریت روسازی راه های شریانی کشور به طول ۵۵ هزار کیلومتر تعریف شد تا با توجه به کمبود منابع مالی، بهسازی و روکش راه های کشور به خوبی مدیریت شود.
رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی افزود: در حوزه ساختمان و ابنیه کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها مورد توجه قرار گرفت تا با ارایه راهکارهای مناسب در مصرف انرژی در ساختمان ها با توجه به مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان صرفه جویی شود.
شکرچی زاده از بررسی فرونشست در کلانشهرها و شهر تهران در این مرکز خبر داد و گفت: دلایل فرونشست زمین در کلانشهرها در این مرکز مورد بررسی قرار گرفته است و نتایج آن در اختیار مسوولان برای تصمیم گیری مناسب قرار می گیرد.
وی زلزله را از مهم ترین تهدیدهای شهرهای کشور نام برد و افزود: در مرحله نخست نشست های زیادی را درباره زلزله در شهر تهران برگزار کردیم و برای نخستین بار طراحی و تولید شیر قطع گاز در زمان وقوع زلزله در ساختمان ها و واحدهای مسکونی در این مرکز با همکاری یک شرکت دانش بنیان انجام شد.