رئیس مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی مطرح کرد

ساختمان, دکوراسیون, همایش, نمایشگاه, ساخت و ساز, معماری, تاسیسات و برق, راه و شهر سازی, مصالح ساختمانی, نشریه بازار ساختمان و تاسیسات

شکرچی زاده رئیس مرکز تحقیقات راه مسکن و شهر سازی با اشاره به این که هدف اصلی ما در منطقه رسیدن به رتبه یک و پژوهشگاه اصلی و مرجع میباشد. از دستاورد های این مرکز در حوزه های حمل و نقل ، ابنیه ، معماری و ساختمان میتوان یاد کرد که بازوی علمی و فکری وزارت راه و شهرسازی میباشد.
به گزارش بازار ساختمان و تاسیسات محمد شکرچی‌زاده حوزه های حمل‌ونقل، ساختمان و ابنیه معماری و شهرسازی و مالی و اقتصادی را بخش‌های اصلی فعالیت مرکز تحقیقات اعلام کرد و گفت: ما توانسته‌ایم اقدامات خوبی را در چهار زمینه ذکر شده انجام داده و سهم عمده‌ای را به ‌عنوان بازوی علمی و فکری وزارت راه و شهرسازی عمل کنیم.

محمد شکر چی زاده ، سامانه مدیریت روسازی راه‌های کشور و تهیه برنامه عملیاتی طرح جامع ایمنی جاده‌ها را دو پروژه‌ مهم اجرایی حوزه حمل‌ونقل در مرکز تحقیقات راه و شهرسازی اعلام کرد و گفت: خوشبختانه در مراحل خوبی از اجرای این طرح‌ها هستیم. سامانه مدیریت روسازی راه‌های کشور با همکاری آزمایشگاه مکانیک خاک در مراحل نهایی بوده و تاکنون در چیزی بیش از ۵۵ هزار کیلومتر راه اجرایی شده است.
وی بابیان اینکه مدیریت منابع در نگه‌داری راه‌ها و استفاده از راهکارهای پیش‌گیری به‌جای درمان مهم‌ترین فواید استفاده از این سامانه به شمار می‌رود گفت: امروزه به کمک این سامانه توانسته‌ایم وضعیت روسازی راه‌ها را استان به استان در اختیار گرفته و برای روسازی آن‌ها از روش‌ها و راه‌حل‌های بهینه‌ای استفاده کنیم که درنهایت در دست‌یابی ما به عدالت سرزمینی در این بخش کمک شایانی شده است.
رئیس مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی در اشاره به برنامه عملیاتی طرح جامع ایمنی جاده‌ها گفت: با توجه به آمار ۲۶ هزار کشته سوانح جاده‌ای در سال‌های ۸۵و ۸۶ شاهد کاهش آن تا ۲۳ هزار نفر بوده‌ایم ولی قطعاً این کاهش برای ما قابل‌قبول نیست. در حال حاضر کمیسیون ایمنی راه‌ها به ریاست وزیر راه و شهرسازی، مرتب تشکیل و برنامه‌های اجرایی مناسبی را در حوزه ایمنی انجام داده است. این کمیسیون وظیفه دستگاه‌ها را به‌صورت جداگانه مشخص کرده است که امید است تا پایان سال جاری به نتایج نهایی خود در این حوزه برسد.
معاون وزیر راه و شهرسازي هم‌چنین در تشریح عملکرد مرکز تحقیقات در حوزه ساختمان و ابنیه فنی نیز بیان کرد: انرژی یکی از مهم‌ترین موضوعات موردبررسی ما در این حوزه به شمار می‌رود. ما در این بخش موفق به انتشار مجموعه‌ای از جزییات فنی و اجرایی برای ساختمان‌ها شده‌ایم که امید است مبحث مقررات ساختمان به‌وسیله‌ آن اجرایی شود. در بخش ساختمان هم‌چنین اقدامات بزرگی در زمینهٔ بتون انجام داده‌ایم و برای ارتقای کیفی پروژه‌ها بتون ۱۴۰۴ را طرح‌ریزی کرده‌ایم تا در حوزه راه و ساختمان مورد استفاده قرار گیرد.
شکرچی‌زاده در خصوص فعالیت مرکز تحقيقات در حوزه مسائل مالی و اقتصادی نیز بیان کرد: ما برای تأمین مالی پروژه‌های زیرساختی مشکلات بسیاری داریم که خوشبختانه طی دو سه سال گذشته توانسته‌ایم از تجارب زیادی چه در سطح ملی و چه بین‌المللی به‌خصوص از کشور فرانسه در این حوزه استفاده کنیم.
این مقام مسئول در مورد عملکرد مرکز در حوزه معماری و شهرسازی گفت: درهرحال حرکت خوبی برای ایجاد یک شهر سبز باتجربه بین‌المللی جهت رسیدن به توسعه پایدار و صرفه‌جویی انرژی انجام‌شده است. در این بخش پروژه‌های پیشین را بازخوانی کرده و جهت کمک به شورای عالی شهرسازی به آن ارائه کردیم.
وی در خصوص تدوین مقررات ملی ساختمان نیز بیان کرد: تمهیدات ویژه‌ای در این بخش اندیشیده شده که قسمت اعظمی از آن تا پایان سال منتشر خواهد شد.
شکرچی‌زاده با اشاره به بحران زلزله و مخاطرات طبیعی در کشور بیان کرد: فرونشست به‌عنوان یکی از همین مخاطرات که در حال حاضر در کشور با آن روبرو هستیم مورد ارزیابی جدی مرکز تحقیقات قرارگرفته که تاکنون مستنداتی با مبنای به‌کارگیری و کمک به مسئولین کشوری تهیه و در اختیار آن‌ها قرارگرفته است.